Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hviezdoslavovo_namestie_maps.google.sk_.jpg
maps.google.sk
1. júla 2016 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

Americká ambasáda bude za plot platiť viac, na Hviezdoslavovom námestí zostane ďalšie tri roky

Americké veľvyslanectvo bude za nájom mestských pozemkov pod bezpečnostným plotom na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave platiť viac. Rozhodli o tom bratislavskí mestskí poslanci na včerajšom zasadnutí zastupiteľstva s tým, že ambasáda bude mať na ďalšie tri roky nájomné jedno euro za meter štvorcový za deň, čo pri výmere 1 318 metrov štvorcových predstavuje sumu približne 481-tisíc eur ročne.

Súčasná zmluva s hlavným mestom na prenájom pozemkov vyprší v auguste. Dodatok k Zmluve o nájme je, aby nájomca mestské uznesenie podpísal do šesťdesiat dní od jeho schválenia. V prípade, že dodatok k nájomnej zmluve nájomca v uvedenom termíne nepodpíše, toto uznesenie stratí platnosť.

S pozmeňujúcim návrhom prišli mestskí poslanci Ján Budaj a Pavol Bulla. Pôvodne Mestská rada Mestskému zastupiteľstvu hlavného mesta SR Bratislavy odporučila schváliť predĺženie nájmu o jeden rok, čo by bol 15. august 2017, nájomné malo byť rovnako jedno euro za meter štvorcový za deň. Nájomca je oprávnený uplatniť dvojročnú opciu, pokiaľ minimálne dva mesiace pred uplynutím doby nájmu preukáže platné stavebné povolenie na výstavbu nového zastupiteľstva Spojených štátov amerických v Bratislave.

Ako po hlasovaní poslancov povedal šéf amerického veľvyslanectva na Slovensku Liam Wasley, ambasáda si trpezlivosť Bratislavčanov veľmi cení. „V súčasnosti však náš rozpočet nepočíta s takouto sumou. Touto otázkou sa bude musieť zaoberať Washington a ministerstvo zahraničných vecí USA i slovenské ministerstvo zahraničných vecí. Sme však vďační, že bratislavské mestské zastupiteľstvo sa zhodlo na ďalšom predĺžení nájomnej zmluvy,“ zhrnul.

Plot a zmluvu s americkou ambasádou kritizoval bratislavský mestský a staromestský miestny poslanec Martin Borguľa. „Som presvedčený o tom, že keby sme dnes nepredĺžili nájomnú zmluvu, tak na konci mesiaca august ten plot zmizne a určite by sa našli opatrenia, ktoré by USA zabezpečili bezpečnosť. Žiaľ, zas sme zobrali priestor Bratislavčanom a turistom,“ poznamenal po hlasovaní Borguľa.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X