Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Separovany odpad zmena bratislava.jpg
Foto: ilustračné, GettyImages
30. októbra 2019 InéŽivotný štýl v Bratislave od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Analýza odpadu ukázala, že Bratislavčania triedia odpad nie celkom správne

Žlté nádoby obsahujú štvrtinu odpadu, ktorý tam nepatrí. Modré nádoby takmer pätinu.

Bratislavčania nie úplne správne triedia odpad. Aj keď si obyvatelia hlavného mesta zakladajú na separovaní odpadu, z analýzy vyplýva, že žlté nádoby obsahujú až štvrtinu odpadu, ktorý do nich nepatrí. V modrých nádobách tvoria nečistoty zhruba 16 percent ich obsahu.

Podľa analýzy, ktorú agentúre SITA poskytol Ivana Maleš z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky, čo sa týka obsahu žltých nádob určených na separovaný odpad z plastu, výsledky sú horšie ako v roku 2018. Vtedy bol podiel nečistôt na skúmanej vzorke približne 14-percentný.

Najväčší podiel (95 percent) plastového odpadu skúmanej vzorky tvorili obaly. Z toho až 34 percent tvorili PET-fľaše a zhruba 22 percent menšie obaly od cukríkov, sladkostí, či plastové tašky. Obaly dominovali aj modrým nádobám, určeným na triedenie papiera. Tvorili až 65 percent celej vzorky z modrých nádob.

Analýzu zrealizoval Inštitút cirkulárnej ekonomiky v spolupráci so spoločnosťou Tetra Pak, organizáciou Natur-Pack, mestským podnikom Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) a za účasti zástupcov hlavného mesta. Obsah žltých nádob skúmali na vzorke približne 120 kilogramov odpadu, a obsah modrých nádob na 360 kilogramovej vzorke.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X