Analýza odpadu ukázala, že Bratislavčania triedia odpad nie celkom správne

Separovany odpad zmena bratislava.jpg
Foto: ilustračné, GettyImages

Žlté nádoby obsahujú štvrtinu odpadu, ktorý tam nepatrí. Modré nádoby takmer pätinu.

Bratislavčania nie úplne správne triedia odpad. Aj keď si obyvatelia hlavného mesta zakladajú na separovaní odpadu, z analýzy vyplýva, že žlté nádoby obsahujú až štvrtinu odpadu, ktorý do nich nepatrí. V modrých nádobách tvoria nečistoty zhruba 16 percent ich obsahu.

Podľa analýzy, ktorú agentúre SITA poskytol Ivana Maleš z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky, čo sa týka obsahu žltých nádob určených na separovaný odpad z plastu, výsledky sú horšie ako v roku 2018. Vtedy bol podiel nečistôt na skúmanej vzorke približne 14-percentný.

Najväčší podiel (95 percent) plastového odpadu skúmanej vzorky tvorili obaly. Z toho až 34 percent tvorili PET-fľaše a zhruba 22 percent menšie obaly od cukríkov, sladkostí, či plastové tašky. Obaly dominovali aj modrým nádobám, určeným na triedenie papiera. Tvorili až 65 percent celej vzorky z modrých nádob.

Analýzu zrealizoval Inštitút cirkulárnej ekonomiky v spolupráci so spoločnosťou Tetra Pak, organizáciou Natur-Pack, mestským podnikom Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) a za účasti zástupcov hlavného mesta. Obsah žltých nádob skúmali na vzorke približne 120 kilogramov odpadu, a obsah modrých nádob na 360 kilogramovej vzorke.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk