Andrej Danko sa stretol s protestujúcimi farmármi, tí označili stretnutie za bezpredmetné

Prijatie zástupcov farmárov
Zástupca farmárov farmár Patrik Magdoško (v strede pri mikrofónoch) a ostatní zúčastnení farmári. Foto: SITA

Predseda parlamentu Andrej Danko sa vo štvrtok popoludní stretol s protestujúcimi farmármi v Bratislave. Počas spoločného rokovania farmárom prisľúbil, že poverí ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú, aby sa začala venovať požiadavkám malých farmárov z Košickej výzvy ešte viac a aby vypracovala dokument, v ktorom zhrnie všetky kroky agrorezortu, ktoré vykonal, prípadne nevykonal na podnet Košickej výzvy.

Danko o tom informoval vo štvrtok na brífingu po skončení spoločného rokovania s farmármi. Farmári však považujú stretnutie za bezpredmetné, pretože neriešilo ich požiadavku, s ktorou prišli na stretnutie. Týkala sa spísania memoranda, ktoré by stanovilo jasné termíny, kedy sa nesplnené požiadavky z Košickej výzvy naplnia.

Štatistika splnených požiadaviek

Predseda parlamentu na základe stretnutia s farmármi kontaktoval ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú, aby ešte viac dbala na ich problémy a riešila ich požiadavky z Košickej výzvy. „Som ochotný počúvať všetky pripomienky farmárov o fungovaní niektorých systémov. Poprosil som ministerku pôdohospodárstva, aby zverejnila štatistiku, čo všetko ministerstvo pôdohospodárstva z Košickej výzvy splnilo, a čo nie. Zároveň ministerka musí zaúkolovať riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry povinnosťou (PPA), že ak objaví pochybenie v krížovej kontrole, podáva vždy trestné oznámenia. PPA musí tiež ešte viac zvýšiť počet kontrol. Farmárom som však vysvetlil a stojím si za tým, že odvolanie akéhokoľvek ministra problémy v poľnohospodárstve nevyrieši,“ uviedol Andrej Danko.

DANKO: Prijatie zástupcov farmárov
Predseda Národnej rady SR Andrej Danko. Foto: SITA

Sumarizácia výhrad k zákonu

Podľa predsedu parlamentu Andreja Danka Slovensko urobilo v roku 2004 pri vstupe do EÚ veľa chýb a jednou z nich bolo nechránenie si pôdy. Pôda mala byť podľa Danka strategickou surovinou. Nedostatočnou ochranou pôdy sa sem podľa neho dostali špekulanti, ktorí veľmi dobre chápali mechanizmy a nastavenie dotačnej politiky EÚ. „Mám za sebou rokovanie s farmármi a musím povedať, že pravda je vždy niekde uprostred. Je pravda, že Slovensko od roku 1989 nerieši strašne veľa problémov s pôdou a je jedným z mála štátov, ktoré majú najviac rozdrobenú pôdu v EÚ. Požiadal som farmárov, aby ešte raz zosumarizovali výhrady k zákonu o nájme poľnohospodárskej pôdy, ktorý ich trápi,“ pokračoval Andrej Danko.

Napriek tomu, že malí farmári obhospodarujú malý podiel slovenskej pôdy, je ich takmer 17 000. Podľa Danka im však chýba jednotné vedenie. „Plne podporujem snahy malých farmárov o vytvorenie svojej stavovskej organizácie, ktorá bude vedieť konkurovať veľkým farmárskym celkom. Iba tak budú môcť byť úspešní v konkurenčnom boji,“ dodal predseda parlamentu.

Bezpredmetné stretnutie

Podľa protestujúcich farmárov spoločné stretnutie neriešilo ich požiadavku, s ktorou na stretnutie prišli. „Dnešné stretnutie považujeme za bezpredmetné, pretože nemáme žiadne výsledky. Požadovali sme zvolať koaličnú radu, ktorá by podpísala memorandum pre všetkých malých farmárov. Memorandom mala vláda SR jasne stanoviť termíny, kedy budú naše požiadavky z Košickej výzvy naplnené. Chceme vrátiť naše poľnohospodárstvo späť tam, kam patrí, a to dosiahneme iba stanovením jasných termínov, kedy sa tak stane,“ povedal Patrik Magdoško zastupujúci Iniciatívu poľnohospodárov. Farmári chcú v protestoch na traktoroch v Bratislave aj naďalej pokračovať, až dokým nebude spísané spomínané memorandum.

DANKO: Prijatie zástupcov farmárov
Zástupca farmárov farmár Patrik Magdoško (vľavo) a ostatní zúčastnení farmári po stretnutí s predsedom NR SR Andrejom Dankom v Národnej rade SR. Foto: SITA

Malí farmári zároveň potvrdili slová Andreja Danka, že pracujú na vytvorení stavovskej organizácie, ktorá by chránila ich záujmy. „Chceme zriadiť stavovskú organizáciu pre malých farmárov, ktorá by konkurovala napríklad Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komore. Väčšina veľkých farmárov totiž poberá dotácie na úkor malých,“ dodal Magdoško.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk