Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Staromestska priechod podhradie mesto centrum.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, maps.google.com

Architekti navrhnú lepšie prepojenie podhradia s centrom aj skvalitnenie Zóny Zochova

V Rači obnovia areál kúpaliska Krasňany, pokračujú tiež práce na revitalizácii okolia jazera Rohlík v Ružinove.

Architekti navrhnú lepšie prepojenie bratislavského podhradia s centrom mesta, aj skvalitnenie verejných priestorov Zochova. O pripravovaných projektoch v hlavnom meste informovala hovorkyňa Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB) Marcela Glevická.

V rámci iniciatívy Živé miesta architekti spolupracujúci s mestom začínajú pracovať na ďalších projektoch. Ide o niektoré z historicky najvýznamnejších verejných priestorov v meste, ako prepojenie podhradia a historického centra ponad Staromestskú ulicu či zónu Zochova,“ uviedla.

V mestskej časti Rača zas obnovia areál kúpaliska Krasňany. Do fázy prípravy postúpil projekt zmeny nevyužívaného objektu internátov v Záhorskej Bystrici na nájomný bytový dom a po participácii pokračujú aj práce na revitalizácii okolia jazera Rohlík v Ružinove.

Komplikované prepojenie

Prepojenie hradného kopca a centra mesta je momentálne komplikované,“ konštatuje Glavická a dodáva, že kvalitnejšie a funkčnejšie prepojenie týchto dvoch frekventovaných lokalít je hlavnou časťou zadania prvého projektu.

V úvodnej fáze architekti zo štúdií PLURAL, zerozero a Diervilla pripravia koncepciu pre obnovu hradieb a v kontexte širšieho okolia. Následne budú pracovať na hlbšom rozpracovaní do projektovej dokumentácii práve pre riešenie prepojenia hradieb a hradného kopca ponad Staromestskú ulicu,“ vysvetlila.

Hradby prešli počas minulého roka čiastočnou rekonštrukciou nevyhnutnou na ich sprístupnenie pre návštevníkov. Pre ľudí, ktorí chcú prejsť z podhradia na hradby, je dnes jedinou možnosťou tzv. Albertova lávka.

Posledná kompletná rekonštrukcia hradieb, ktorá riešila premostenie, sa uskutočnila v 70. a 80. rokoch minulého storočia.

Verejné priestranstvo

V blízkosti hradieb sa nachádza aj verejné priestranstvo Zóna Zochova. „Ide o významný dopravný uzol pešej, automobilovej i mestskej hromadnej dopravy, vďaka čomu je toto miesto veľmi frekventované,“ uvádza Glevická a dodáva, že jeho súčasná pobytová kvalita je nízka a pôsobí zanedbane.

Riešením bude zlepšenie mobility chodcov a cyklistov rozšírením chodníkov a zvýšením celkovej bezbariérovosti. Súčasťou zadania je aj práca s už existujúcimi objektmi, obnova prístreškov podchodov a nevyužívaného objektu verejných toaliet pri kláštore Kapucínov.

Plochy zelene revitalizujeme a v dostupnej miere rozšírime tak, aby sa vytvorilo prístupnejšie zelené miesto na krátkodobý oddych,“ doplnila.

Kúpalisko na sídlisku Krasňany

Obnovy sa dočká aj kúpalisko na sídlisku Krasňany, ktoré je súčasťou športového areálu v Rači. „Súčasťou obnovy bude úprava bazénov a rekonštrukcia bufetu, zázemia kúpaliska a doplnkových objektov tak, aby spĺňali prevádzkové požiadavky kúpaliska. Pobytovú a oddychovú kvalitu zvýši nové riešenie spevnených plôch, komunikačnej siete a celkového členenia areálu,“ vymenovala Glevická.

V mestskej časti Ružinov pokračuje revitalizácia okolia jazera Rohlík. Realizovali tu viaceré participatívne aktivity, ktorých výsledky zapracovali do zadania, podľa ktorého vytvárajú štúdiu architekti zo štúdia Atrium, Ing. arch. Štefan Zahatňanský, Livinark a arch&crafts.

Ďalším z projektov v tejto etape Živých miest je obnova roky chátrajúceho a nevyužívaného objektu internátu bývalého energetického učilišťa v Záhorskej Bystrici. Budovy internátu mesto získalo do svojho vlastníctva a využije ich na vznik nájomných bytov,“ uzavrela Glevická.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X