Arriva eviduje po zvýšení náborového príspevku množstvo nových záujemcov o prácu

Nové autobusy, ktoré spoločnosť Arriva Trnava zaradila na prímestské linky v okolí Trnavy a Piešťan. Trnava, 10. november 2021.
Foto: SITA/Pavol Machovič

Po zaradení každého ďalšieho vodiča dopravca aktualizuje informácie o tom, ktoré spoje budú jazdiť.

Nový regionálny dopravca v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK) spoločnosť Arriva eviduje po zvýšení náborového príspevku na 4-tisíc eur 55 nových záujemcov o prácu, z toho 50 o prácu vodiča. Na tlačovej konferencii to uviedol generálny riaditeľ spoločností Arriva na Slovensku László Ivan.

Záujemcovia o prácu u nového dopravcu môžu získať tento príspevok, keď podpíšu pracovnú zmluvu do 26. novembra na tri roky. Príspevok získajú spätne aj zamestnanci, ktorí nastúpili 15. novembra.

Verím, že pre časť vodičov pôvodného dopravcu bude nami ponúkaný plat a náborový príspevok, ktorý im vyplatíme spolu s prvou výplatou, dostatočným argumentom,“ vyjadril sa Ivan.

Situácia sa zlepšuje

Ako dodal, nových vodičov zaraďujú na linky do 24 hodín od podpisu zmluvy, vďaka čomu sa situácia pomaly zlepšuje.

Po zaradení každého ďalšieho vodiča aktualizujeme informácie o tom, ktoré spoje budú jazdiť a zverejňujeme ich každý deň. Cestujúci ich nájdu na našej webovej stránke. Posilnili sme aj call centrum, kde ľudia získajú informácie o spojoch,“ skonštatoval Ivan.

Dodal, že cestujúcich by mali začať voziť od budúceho týždňa. Koncom novembra príde na Slovensko prvá skupina vodičov z Ukrajiny. Tí začnú pracovať po absolvovaní zákonom predpísaných postupov.

Bol by som radšej, keby ľudí na Slovensku vozili vodiči zo Slovenska. Ale ak ich je nedostatok, musíme hľadať aj inde,“ doplnil Ivan s tým, že evidujú približne 200 vodičov, ktorí o prácu u nich stále neprejavili záujem.

Nedostatok vodičov

Pokiaľ ide o nedostatok vodičov, generálny riaditeľ spoločností Arriva na Slovensku upozornil, že nejde len o problém v Bratislave a jej okolí.

Aktuálny nedostatok vodičov v prímestskej doprave v Bratislavskom kraji vyriešime. Zvyšovaním miezd, náborovým príplatkom alebo dovezením vodičov zo zahraničia,“ uviedol Lászlo Ivan. Ako dodal, nedostatok zamestnancov v rôznych odvetviach je potrebné riešiť aj systémovo.

Pre odvetvie verejnej dopravy je na prvom mieste potrebná novelizácia zákona o cestnej premávke, ako aj zákona o organizácii pracovného času v doprave, zmena zákonníka práce a prípadné zníženie odvodov,“ doplnil.

Splnené podmienky

Nový dopravca, ktorý od 15. novembra jazdí v bratislavskom regióne, predložil vo verejnej súťaži BSK najvýhodnejšiu ponuku, splnil všetky technické podmienky a zabezpečil tiež dostatok autobusov. Od začiatku prevádzky však bojuje s nedostatkom vodičov.

Pôvodný dopravca v BSK zamestnával okolo 400 vodičov, z ktorých väčšinu sme pripravení zamestnať za lepších podmienok. Garantujeme im priemernú mzdu 1 500 eur, ďalších 600 eur navyše, keď získajú ďalšieho kolegu – vodiča a každoročné zvýšenie platu o päť percent na najbližších 10 rokov,“ uzavrel dopravca.

V krátkom čase očakáva zlepšenie situácie. Vzhľadom na nedostatok vodičov prišlo začiatkom týždňa k obmedzeniam na 50 linkách, najmä v okolí Pezinka a Senca.

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom