Autizmus nemusí byť tabu, 2. apríla bude Svetový deň povedomia o autizme

Modry den petrzalka.jpg
petrzalka.sk

Podľa odborníkov sa približne 1 percento detí rodí s poruchou autistického spektra. Najnovšie výskumy ukazujú, že každé 80. dieťa má v ranom veku diagnostikovanú jednu z foriem autizmu. Prejavy autistického spektra (PAS) sú často veľmi rôznorodé a môžu byť u každého iné.

Kým u niekoho sú najsilnejším prejavom mierne nedostatky v oblasti komunikácie a socializácie, u iných je postihnutie závažnejšie. K PAS patrí detský autizmus, aspergerov syndróm a atypický autizmus. Dôvody, prečo autizmus vzniká, zatiaľ nie sú známe. Podľa vedcov však dôležitú rolu zohráva genetický faktor a je možný aj vplyv prostredia. V roku 2008 členovia OSN vyhlásili 2. apríl za Svetový deň povedomia o autizme.

Modry den autizmus petrzalka 1.jpg
petrzalka.sk

Materská škola Iľjušinova, ktorá má dve špeciálne triedy pre deti s PAS, každoročne organizuje Modrý deň. Aj tento rok škôlka  pripravila skvelé podujatie, ktoré prišli podporiť aj známe osobnosti, miestni poslanci, členovia miestneho úradu či predseda rady rodičov MŠ.

Každý je iný a jedinečný a napriek tomu, či práve preto, by sme mali rešpektovať odlišnosti toho druhého. Riaditeľka MŠ Iljušinova Mária Králiková, ako aj učiteľky a špeciálne pedagogičky tak robia denne.

Modry den autizmus petrzalka 2.jpg
petrzalka.sk

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk