Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Autobus, bicykel, pruh
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, thinkstockphotos.com
24. mája 2018 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Autobusy s držiakmi na bicykel začnú jazdiť v júni

Od začiatku júna budú počas víkendov a sviatkov premávať po Bratislave autobusy s nosičmi pre bezpečnú prepravu bicyklov. Linka č. 129 bude jazdiť od konečnej zastávky Nové SND po konečnú zastávku Devín a späť. Zastávky linky č. 129 budú identické ako pre linku č. 29. Dopravný podnik Bratislava (DPB) o tom informuje na svojej oficiálnej webovej stránke.

Nakladať a vykladať bicykle na držiak budú v smere na Devín v smere Nové SND (nástup), Most SNP (nástup a výstup), Vodárenské múzeum (nástup a výstup) a Devín (výstup). V smere na Most SNP bude jazdiť linka v smere Devín (nástup), Vodárenské múzeum (nástup a výstup), Most SNP (nástup a výstup) a Nové SND (výstup).

Lístok za 35 centov

Zavesenie a zloženie bicykla si zabezpečí cestujúci sám. Vodič autobusu bicykel zaistí a odovzdá cestujúcemu žetón. Na základe tohto žetónu na konci jazdy vodič bicykel odomkne a vydá ho cestujúcemu. DPB pripomína, že v prípade nástupu s bicyklom na inej zastávke alebo v prípade úplného obsadenia cyklonosiča ostatné bicykle prepravujú vo vnútri autobusu. Pre prepravu bicykla platí cestovný lístok v hodnote 0,35 eur.
Vo všetkých dopravných prostriedkoch mestskej hromadnej dopravy (MHD), vrátane nových trolejbusov a električiek, môžu cyklisti svoje bicykle prepravovať. Počas víkendov a sviatkov je to bez časového obmedzenia, cez pracovné dni môžu bicykle prepravovať od 9. do 13. a od 18. do 6. hodiny.

Bezpečnostné pravidlá

Pri preprave bicyklov v prostriedkoch MHD treba rešpektovať pravidlá, na ktoré upozorňuje DPB z bezpečnostných dôvodov. Bicykle možno prepravovať vo všetkých dopravných prostriedkoch tými dverami, ktoré sú označené piktogramom bicykla. Prepraviť čistý bicykel možno len so súhlasom vodiča, ktorého cestujúci informuje zdvihnutím ruky alebo ústne. Prepravu bicykla vodič môže odmietnuť, ak je dopravný prostriedok plný alebo je už priestor na prevoz bicyklov obsadený. Ak sú vozidlá MHD vybavené fixačnými pásmi na prevoz bicyklov, odporúčajú ich použiť.

Preprava bicyklov je možná v priestoroch, ktoré sú určené na prevoz detských kočíkov alebo invalidných vozíkov a zároveň len v tom prípade, ak je tento priestor voľný. Ak je tento priestor obsadený, nie je prevoz bicykla možný. Povinnosťou cestujúceho je pre svoj bicykel kúpiť cestovný lístok v hodnote 0,35 eura. V jednom vozidle možno prepraviť maximálne dva bicykle a za prípadne škody, ktoré bicykel spôsobí, je zodpovedný jeho majiteľ. Prednostné právo nastúpiť má cestujúci na invalidnom vozíku alebo s detským kočíkom.

Pravidlá prepravy bicyklov v MHD nájdu záujemcovia na webovej stránke Dopravného podniku Bratislava.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X