Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Otvorenie závodu, tech, priemysel
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA
18. mája 2016 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

Automobilky a univerzity otvoria letný vzdelávací kurz, chcú prilákať na štúdium technických odborov

Zväz automobilového priemyslu (ZAP) SR otvorí v lete Automobilovú Junior akadémiu 2016 (AJA). Zväz začne novú akadémiu v spolupráci s automobilkou Volkswagen Slovakia, PSA Groupe Slovakia, KIA Motors Slovakia a so Strojníckou fakultou STU v Bratislave, Materiálovotechnologickou fakultou STU so sídlom v Trnave a Žilinskou univerzitou v Žiline.

Prvý ročník AJA sa otvára 11. až 15. júla v Trnave, 25. až 29. júla v Žiline a 22. až 26. augusta v Bratislave. Na tlačovej konferencii o tom informoval prezident ZAP Juraj Sinay.

Program vznikol pre nedostatočný záujem mladej generácie o štúdium technických a prírodovedných odborov. „Aktivitami, ako je aj AJA, chceme motivovať žiakov a študentov pre štúdium technických odborov, priblížiť obsah a význam štúdia rodičom a širokej verejnosti,“ uviedol Sinay.

Cieľom vzdelávacieho projektu je tiež otvoriť diskusiu na tému ohrozenia konkurencieschopnosti priemyslu nezáujmom o štúdium technických odborov. „Ide nám o zmenu verejného myslenia, verejnej mienky,“ dodal šéf ZAP. Zväz nechce motivovať žiakov len cez školy a výchovných poradcov, ale aj cez rodičov. „Nech aj rodičia majú možnosť sa v rámci AJA spolu s deťmi podieľať na spoznávaní toho, čo ten finálny výrobca ponúka,“ doplnil prezident zväzu.

Podľa Sinaya nie je na Slovensku záujem o technické vzdelanie a všetkým automobilkám chýba dostatok kvalifikovaných pracovníkov. Na vysoké školy sa podľa analýzy potrieb trhu práce hlási viac ako 60 % absolventov stredných škôl, avšak Slovensko potrebuje 31 % vysokoškolských absolventov. Viac ako 55 % absolventov vysokých škôl nie je štyri roky po skončení školy zamestnaných vo vyštudovanom odbore. Podľa analýzy ZAP viac ako 30 % študentov vysokých škôl študuje odbor, ktorý trh práce nepotrebuje. Zamestnávateľom odchádza ročne do dôchodku viac ako 33-tisíc kvalifikovaných pracovníkov.

Týždenný vzdelávací program je určený siedmakom a ôsmakom základných škôl. Časť vzdelávacieho programu bude na akademickej pôde a časť vo výrobnom závode. Kapacita je sto účastníkov v každom meste, spolu to bude pre tristo záujemcov. Účastnícky poplatok za program je 60 eur a registrácia na webovej stránke ajakademia.sk sa začne 23. mája.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X