Bádatelia sa môžu tešiť, inventáre Archívu mesta Bratislavy sú dostupné už aj online

Zena pocitac pixabay.jpg
Foto: ilustračné, pixabay.com

Archív spustil projekt digitalizácie už existujúcich archívnych pomôcok.

Inventáre Archívu mesta Bratislavy (AMB) sú dostupnú už aj online. Ako informovala hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová, AMB rozbehol projekt digitalizácie už existujúcich archívnych pomôcok, ktoré boli bádateľom dostupné len vo fyzickej podobe.

Pracovníkom archívu sa podarilo previesť do digitálnej podoby základné archívne pomôcky k nosným archívnym fondom, ako je Magistrát mesta Bratislavy, Národný výbor, Útvar hlavného architekta, spolky, cechy, osobné fondy a zbierka máp a plánov,“ uviedla hovorkyňa.

Sprístupnenie pomôcok

Inventáre sú dostupné v elektronickej podobe vhodnej na čítanie a vyhľadávanie prostredníctvom tejto stránky.

Bádatelia tak môžu z pohodlia domova zisťovať potrebné informácie k študovaným témam a môžu si tiež objednať dokumenty do bádateľne archívu prostredníctvom e-mailu archiv@bratislava.sk,“ vysvetlila hovorkyňa.

Sprístupnenie pomôcok je vysvetlené aj vo forme manuálu, ktorý uľahčí orientáciu v materiáli a pomôže pri vyplnení žiadostí na konkrétne archívne dokumenty.

Pomocné zoznamy

Súčasťou sú aj pomocné zoznamy týkajúce sa prečíslovania domov v Bratislave v roku 1975 a zmien názvov ulíc po roku 1989.

V sprístupnených pomôckach je možné nájsť informácie nielen k najstarším a najvzácnejším dokumentom archívu, ale aj k dokumentom potrebným pre praktické využitie v súčasnosti (napr. plány rôznych stavieb a domov),“ uzavrela Rajčanová.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk