Bazalióm je zhubný nebolestivý nádor na pokožke, ktorý sa nešíri a nevytvára metastázy, ale poškodzuje kožu, svaly, kosti a ďalšie tkanivá v mieste svojho vzniku. Pokiaľ človek nájde na svojej pokožky tento typ nádoru, mal by čo najskôr navštíviť dermatológa, ktorý mu vie veľmi účinne pomôcť a v prípade skorej liečby je vysoká šanca na úspech a vyliečenie nádoru bez zanechania akýchkoľvek následkov. Tento nádor je zároveň najčastejším zhubným nádorom kože za posledné roky.
Charakteristika
Najčastejšie teda maligný nádor pokožky postihuje osoby staršieho veku, obvykle nad 70 až 80 rokov, pričom najviac sa objavuje na miestach, ktoré sú najčastejšie vystavené slnečnému žiareniu, pričom až 80 percent výskytu je na hornej časti tváre. Nádor, hoci je zhubný, nemá obvykle tendenciu metastázovať, čiže zakladať ložiská v iných častiach tela a patrí medzi veľmi dobre liečiteľné nádory, samozrejme za predpokladu, že je včasne odhalený a liečba prebehne bez komplikácií.
Bazalióm – bazocelulárny karcinóm, sa však môže vyskytovať na koži aj opakovane, čiže má sklony k recidíve, pričom hoci sa nerozširuje do iných častí tela, tak miesta, ktoré postihne, postihuje aj do hĺbky, nezostáva teda len na povrchu kože. Odborne sa tomuto nádoru hovorí aj basocelulárny karcinóm, pričom vychádza z normálnych buniek na koži a patrí medzi nemelanómové nádory. Nádory sa objavujú s odstupom viacerých rokov, keď sa vplyvom dlhodobému vystaveniu škodlivým látkam v slnečnom žiarení začnú bunky nekontrolovateľne deliť.
Príčiny
Bazalióm kože vzniká najčastejšie na podklade nadmernému vystavovaniu slnečného žiarenia a veľmi rizikovou skupinou sú ľudia často navštevujúci solária. Medzi rizikové faktory patrí aj dedičná predispozícia, ale aj kontakt s rôznymi rizikovými látkami, ako napríklad arzén. Tento nádor je spôsobený dlhodobým pôsobením toxických látok, najmä škodlivej časti UV žiarenia, na bunky pokožky, ktoré sa začnú v prípade presýtenia tohto pôsobenia množiť.
Príznaky
Ochorenie sa prejavuje najčastejšie na pokožke tváre a na miestach, ktoré nie sú kryté a sú dlhodobo vystavované priamemu slnečnému žiareniu, či už z prírodného slnka alebo vplyvom soláriového opaľovania. Najčastejšie začína nádor ako menší hrboľ na koži, ktorý ma na úvod ešte stále jej farbu. Neskôr sa mení stred nádoru na vred, ktorý je zároveň bolestivý a po okrajoch možno vidieť vyvýšené nerovnosti a rozšírenie menších ciev. V niektorých prípadoch je pigmentovaný.
Môže teda byť napríklad v hnedej až čiernej farbe. Vo výnimočných prípadoch, napríklad pri vzniku nádoru v oblasti trupu, je možné nájsť v jeho strede začervenané až červenohnedé ložiská, v niektorých prípadoch je nádor žltobiely, pričom v tomto prípade sa v jeho strede nenachádza vred. V tomto prípade však môže zanechať na koži jazvy a okolo nich znova rozšírené cievy. V každom prípade, dermatológ obvykle veľmi rýchlo zistí typ nádoru.
Diagnostika
- Stanovenie konkrétnej diagnózy vykonáva dermatológ, čiže odborný kožný lekár, ktorý bazalióm zistí už na podklade typických viditeľných zmien a príznakov na pokožke
- Na potvrdenie diagnózy ohľadom typu nádoru a na potvrdenie toho, že nádor nemetastázuje do iných častí tela alebo ďalej na pokožke je možné vykonať histologické vyšetrenie priamo odobratej vzorky cez biopsiu z nádorových buniek
- Ďalšia diagnostika nie je potrebná a iné vyšetrenia sa obvykle nevykonávajú
Chirurgické odstránenie bazaliómu
Priebeh
Bazalióm vzniká pri poškodzovaní DNA kožných buniek, pričom pokiaľ príde k poškodeniu regulačných mechanizmov buniek, tie sa začnú nekontrolovateľne deliť a množiť a vzniká nádor na pokožke. Vyvolávateľom je najmä dlhodobé vystavovanie škodlivému UV žiareniu v rámci nadmerného opaľovania alebo vystavovania pokožke slnku. Nádor sa prejavuje najprv ako hrboľ na koži, neskôr zmení farbu podľa konkrétneho typu a následne poškodzuje nielen kožu, ale aj svalstvo a kosti na mieste, kde sa nachádza, takže prognóza nie je veľmi príjemná.
Ďalšie zaujímavé zdroje
- http://www.estheticon.sk/diskusia/fotodynamicka-terapia/bazaliom-liecba-fotodynamickou-terapiou-i114998 – fórum a diskusia o ochorení
- http://www.wikiskripta.eu/index.php/Bazaliom – odbornejšie informácie a skriptá