Belorítky si pod Mostom SNP v Bratislave v zničenej kolónii čiastočne obnovili hniezda. V súčasnosti je pod betónovou časťou mosta postavených alebo rozostavaných 39 nových hniezd belorítok.
„Tento počet zatiaľ nedosahuje pôvodných vyše päťdesiat hniezd, ktoré boli v tejto časti mosta zničené, ale je potešujúce, že značná časť kolónie prežila a na mieste zotrvala,“ opísal aktuálny stav hovorca organizácie SOS/BirdLife Slovensko Ján Gúgh.
Hniezda zhodili pred troma týždňami pracovníci, ktorí čistili podhľady a stĺpy v časti nástupíšť na staromestskej časti priestorov pod Mostom SNP, čo vyvolalo negatívne reakcie zo strany ornitológov i verejnosti. Po podaní podnetov začali zničenie kolónie preverovať aj štátne orgány vrátane Slovenskej inšpekcie životného prostredia. Ornitológovia a ochranári kolóniu každodenne kontrolujú, aby si belorítky mohli nerušene obnoviť hniezda.
„V prípade suchého počasia bolo dohodnuté, že Magistrát hlavného mesta SR zabezpečí pre belorítky nádoby so stavebným materiálom na hniezda. Našťastie táto pomoc nebola potrebná a niektoré belorítky si dokázali hniezda obnoviť veľmi rýchlo. Vykladanie umelých hniezd v tejto fáze hniezdenia by spôsobilo ďalšie vyrušovanie, a preto bolo navrhnuté na neskorší termín,“ povedal Jozef Ridzoň, ochranársky manažér SOS/BirdLife Slovensko.
Prvé dni po zničení hniezd v dôsledku sucha síce išla obnova hniezd pomaly, následne však dažde a dostupnosť blata v okolí značne urýchlili práce belorítok. Stavba hniezd tohto druhu lastovičiek trvá priemerne osem až 11 dní. Vajíčka môžu zniesť už aj do rozostavaného hniezda, ktoré následne dokončujú. Rýchlosť výstavby hniezd svedčí podľa Ridzoňa o tom, že hniezda boli zničené na vrchole hniezdnej sezóny.
„Napriek tomu, že belorítky opäť hniezdia, treba zdôrazniť negatívne dôsledky tohto zásahu na ich život. Pravdepodobne dokážu vyviesť potomstvo len jedenkrát v tomto roku a počet mláďat, ktoré vychovajú, bude v náhradných znáškach podstatne nižší. Pri nerušenom hniezdení by belorítky stihli vychovať dve, ba dokonca až tri generácie mláďat, pričom pri výchove ďalších mláďat im pomáhajú odrastené mláďatá z prvého hniezdenia,“ zdôraznil.
V hlavnom meste Slovenska podľa Ridzoňa nachádzajú svoje prostredie na prežívanie aj ďalšie, často vzácne druhy vtákov, z ktorých mnohé hniezdia práve iba v Bratislave, čo ju robí výnimočným minimálne v stredoeurópskom priestore. „Ak sa vhodne nenastavia opatrenia, ako takýmto problémom predchádzať, môže podobné konanie, akého sme boli svedkami pod Mostom SNP, mať oveľa problematickejšie následky. Preto vítame ústretovosť mesta v tomto ohľade,“ uzavrel Ridzoň.