Bezdomovcom budú patriť dosky, ktoré znamenajú svet. V piatok sa začne Error 2015

bezdomovec
ilustračné: pixabay.com

Festival zviditeľňuje sociálne témy, ktorým sa profesionálne divadlo nevenuje, a pomáha odbúravať stereotypy a predsudky, ktoré voči bezdomovcom existujú, pomáha aj pri ich resocializačnom procese.

Jediný medzinárodný divadelný festival v Európe, kde sú herci ľudia bez domova a inak sociálne vylúčení či znevýhodnení ľudia, bude v Bratislave od piatka 27. do soboty 28. novembra. Ako informovala Uršula Kovalyk z Divadla bez domova, festival s názvom Error 2015 sa uskutoční v Pisztoryho paláci na Štefánikovej ulici v Bratislave.

Festival zviditeľňuje sociálne témy, ktorým sa profesionálne divadlo nevenuje, a pomáha odbúravať stereotypy a predsudky, ktoré voči bezdomovcom existujú, a pomáha aj pri ich resocializačnom procese. Verejnosti sa počas dvoch dní 9. ročníka medzinárodného festivalu predstavia divadlá z Českej republiky, Slovinska, Maďarska, Poľska, Fínska a Slovenska. Umelecké zoskupenia z Portugalska a Českej republiky predstavia na festivale svoje filmy.

Festival v piatok otvorí slovenská integrovaná tanečná skupina Len tak tak s predstavením Pi-Story, tanečnou inscenáciou venovanou Pisztoryho palácu a pánom Himmlerovi a Leninovi. České divadlo Naděje Bolzanova predstaví filmy Šichta, Bez odletu a Filmy ako terapia.

Fínske divadlo The blessed fools ukáže predstavenie Prázdne srdcia. Večer bude patriť Divadlu bez domova z Bratislavy a hre Povinné čítanie – Inak, ktoré nás vráti k povinnosti čítať, pozrie sa však na ňu z inej strany,“ pripomína Uršula Kovalyk.

Festivalové popoludnie v sobotu odštartuje maďarské bezdomovecké divadlo Aha s hrou Kráľova smrť, paródiou na Shakespearea o Henrichovi XIX., ktorý počas celej hry hovorí nezrozumiteľným jazykom. Slovinské divadlo Carnium Legendarium v hre Rómeo, Rómeo a Júlia ukáže, čo sa stane, ak Rómeo stratí svoj šarm. Poľské divadlo Teatr Grodzki v hre Sťahovaví vtáci hovorí o tom, že aj niektorí ľudia sú ako sťahovaví vtáci, stále na ceste, majú so sebou živé spomienky z miest, ktoré navštívili, a udalosti, ktoré zažili na ceste za vlastným cieľom.

Portugalské zoskupenie Oupa!, pracujúce s mládežou v getách, uvedie svoje filmy Obklopení a Z predmestia do centra mesta. Hlavným hosťom sobotného večera bude české divadlo Rozkoš bez rizika, ktoré sa snaží dostať hore tých, ktorí sa cítia byť na samom dne. Učiteľka a Oidipus je dráma so spevom, v ktorej sa žena po dvadsaťročnom násilnom odlúčení stretne so svojím synom.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk