Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
PROTI PRÚDU: Konferencia ¼udia bez domova 2019
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Branislav Bibel
10. júna 2019 Správy Bratislava od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Bezdomovectvo by mohlo vyriešiť dostupné nájomné bývanie

Ôsmy ročník celoslovenskej konferencie Ľudia bez domova 2019 otvorila zvolená prezidentka Zuzana Čaputová.

Na ukončenie bezdomovectva je nutný rozvoj sociálnych služieb a cenovo dostupného bývania. Zhodli sa odborníci na konferencii Cesty k ukončovaniu bezdomovectva, ktorú 6. a 7. júna v Bratislave usporiadalo občianske združenie Proti prúdu. „Dôležitým nástrojom bude prijatie Národnej koncepcie prevencie a riešenia bezdomovectva,“ tvrdí organizátor konferencie.

Efektívne riešenia bezdomovectva v spoločnej diskusii hľadali aj štátny tajomník Ministerstva práce a sociálnych vecí Branislav Ondruš, primátor Bratislavy Matúš Vallo, ako aj ďalší zástupcovia ministerstiev, samosprávy a odborníci z neziskových organizácií.

O osude dokumentu sa rozhoduje

V súčasnosti sa rozhoduje o osude dôležitého dokumentu Národná koncepcia prevencie a riešenia bezdomovectva. Ako Pazman Tordová podotkla, Slovensko je jedna z mála krajín EU, ktorá takýto strategický dokument doteraz neprijala. Podkladový materiál koncepcie, ktorá si ako hlavný cieľ kladie ukončovanie bezdomovectva, pripravil Inštitút pre výskum práce a rodiny pri Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Na príprave materiálu sa podieľalo OZ Proti prúdu a nezisková organizácia Depaul Slovensko, ktoré spolu s ďalšími neziskovkami žiadali ministra práce a sociálnych vecí a rodiny o vznik strategického materiálu už pred štyrmi rokmi. Aj keď podkladový materiál existuje, neziskové organizácie zatiaľ vnímajú realizáciu prípravy samotnej koncepcie ako otáznu.

Sociálne služby nestačia

Ako Čaputová na podujatí uviedla, treba si uvedomiť, že právo na bývanie patrí k ľudským právam a bývanie je predpokladom pre možnosť nájsť si prácu a žiť dôstojný život. „Ak nebudeme na úrovni štátu a inštitúcií hľadať riešenia a pracovať na tom, aby sme ľuďom žijúcim na ulici, ale aj sociálne slabým jednotlivcom a rodinám dali stabilné bývanie za férový nájom, tak je len malá šanca, že sa im podarí nájsť a udržať si zamestnanie a integrovať sa naspäť do spoločnosti,“ vyhlásila budúca prezidentka.

Podľa hlavnej organizátorky konferencie Niny Beňovej z OZ Proti prúdu, riešenie bezdomovectva je v súčasnosti na Slovensku takmer výlučne orientované do sociálnych služieb a aj tie sú hlboko podimenzované. „Skúsenosti z praxe ukazujú, že sociálne služby samotné nestačia na to, aby sa ľudia zo svojho bezdomovectva vymanili. Je potrebný aj prístup k dôstojnému a cenovo dostupnému bývaniu. Ten na Slovensku chýba a následkom toho ľudia bez domova ostávajú zaseknutí v krízových zariadeniach bez možnosti posunúť sa ďalej,“ podotkla Beňová.

Na konferencii sa zúčastnilo spolu 170 účastníkov, z toho 50 rôznych organizácii poskytovateľov služieb pre ľudí bez domova z celého Slovenska. Vystúpilo 40 prezentérov vrátane 5 ľudí so skúsenosťou bezdomovectva. Odzneli inšpirácie z úspešných Housing first projektov z Holandska, z Čiech a skúsenosti Sociálnej nájomnej agentúry z Maďarska, ktorá nedávno získala ocenenie za sociálne inovácie SozialMarie. Svoj program bývania predstavil aj organizátor OZ Proti prúdu.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X