Bezpečnosť cyklistov na Devínskej ceste by sa mohla zvýšiť, prebehli opravy a v pláne sú ochranné pruhy

Devinska cesta bezpecnost cyklisti.jpg

Pôjde o dočasné opatrenia pred samotnou rekonštrukciou Devínskej cesty, ktorej súčasťou bude aj oddelená cyklotrasa.

Bratislava plánuje zvýšiť bezpečnosť cyklistov na Devínskej ceste, ktorá sa nachádza medzi Karlovou Vsou a Devínom. Ako informuje na sociálnej sieti Karlova Ves, komfortnejší pohyb cyklistov v tomto úseku má docieliť zavedenie ochranných pruhov a zníženie maximálnej povolenej rýchlosti.

Pôjde o dočasné opatrenia pred samotnou rekonštrukciou Devínskej cesty, ktorej súčasťou bude aj oddelená cyklotrasa,“ uvádza mestská časť.

Prípravné procesy

Devínska cesta je dlhodobo v nevyhovujúcom stave, prípravné procesy na jej rekonštrukciu však zamrzli pri posudzovaní vplyvu na životné prostredie.

Zdá sa, že tento zdĺhavý proces sa čoskoro podarí uzavrieť a projekt sa posunie do ďalších fáz,“ konštatuje Karlova Ves s tým, že magistrát zatiaľ podniká aspoň čiastkové kroky k zlepšeniu.

Hlavné mesto v júni vyspravilo najvážnejšie výtlky a čakali sme na povolenie dočasného dopravného značenia ochranných pruhov pre cyklistov na komunikácii z dôvodu zlepšenia zdieľania priestoru medzi cyklistami a autami,“ priblížila hovorkyňa Bratislavy Dagmar Schmucková.

Zníženie rýchlosti

K zvýšeniu bezpečnosti má prispieť tiež zníženie rýchlosti v celom úseku. Ako vysvetlila Schmucková, do ochranného pruhu pre cyklistov smie vodič motorového vozidla vojsť len v prípade nevyhnutnej potreby, pričom nesmie ohroziť cyklistov.

Hlavný rozdiel oproti vyhradenému jazdnému pruhu pre cyklistov spočíva v tom, že ide o súčasť bežného jazdného pruhu, okrem iného toto nízkonákladové riešenie znamená efektívnejšie využitie existujúceho dopravného priestoru aj zvýšenie celkovej bezpečnosti premávky,“ uzavrela hovorkyňa magistrátu.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk