Bibliotéka láka na bohatý program. Svoje si tam nájdu dospelí i deti

Bibliotéka
SITA

Dvadsiatytretí ročník medzinárodného knižného veľtrhu Bibliotéka, ktorý potrvá do nedele, poteší svojich návštevníkov bohatým programom, o ktorý sa postarajú Literárne informačné centrum (LIC) a jeho partneri.

V Inchebe včera odštartoval najväčší knižný veľtrh na Slovensku. Okrem literatúry ponúka pre návštevníkov a návštevníčky sprievodný program. Dnes o 16. hodine sa napríklad uskutoční predstavenie bulharského prekladu knihy Jany Beňovej Café Hyena (Plán odprevádzania), pričom o bulharskom vydaní porozpráva prekladateľ Asen Milčev a zástupca sofijského vydavateľstva Gea Libris. Nasledovať bude prezentácia tretieho dielu série Slovenské dejiny z pera Miriam Viršinskej a Petra Podolana, ktorý sa venuje obdobiu rokov 1780 až 1914.

Sobotný program odštartuje o 13. hodine prezentácia knihy Zakázané prózy Vladimíra Mináča. Rukopisy, ktoré v roku 1957 vtedajší režim zakázal publikovať, objavil v Slovenskom národnom archíve Pavel Matejovič. Neskôr bude nasledovať predstavenie najnovšieho prekladu maďarského autora Dezsőa Kosztolányiho. Jeho knihu Sladká vrahyňa preložil Karol Wlachovský.

Záujemcovia a záujemkyne o literatúru budú môcť v sobotu spoznať aj prvú antológiu súčasných slovenských prozaikov The Dedalus Book of Slovak Literature, ktorá vyšla tento rok vo Veľkej Británii. O tom, čím môžu slovenskí prozaici zaujať za Lamanšským prielivom, budú diskutovať vydavateľ Eric Lane, prekladateľka Julia Sherwood, zostavovateľ titulu Peter Karpinský a autori Monika Kompaníková, Pavel Vilikovský, Dušan Mitana a Balla.

Na programe je aj prezentácia knihy Sledoslov. Ján Štrasser v nej vedie knižný rozhovor s poprednou slovenskou prozaičkou, filmovou scenáristkou a dramaturgičkou Altou Vášovou. Ako posledná v sobotnom programe bude beseda o najnovšom zväzku edície Pramene k dejinám Slovenska a Slovákov. Rozprávať sa budú editor Pavel Dvořák a členovia autorského kolektívu Jaroslava Roguľová, Valerián Bystrický, Róbert Letz a Ivan Kamenec.

Program posledného dňa v réžii LIC sa začne stretnutím s básnikom Jánom Buzássym. Po ňom predstavia trilógiu venovanú Ľudovítovi Štúrovi, ktorá vyšla pri príležitosti 200. výročia narodenia národného buditeľa. Štúrovský triptych tvoria esej Dany Podrackej Zatykač na Štúra, titul Hlboký lov (slov), ktorý pripravil kolektív autorov a napokon kniha Ľudovít Štúr: bedeker z pera Daniela Heviera.

Táto kniha by sa mala líšiť od všetkých kníh o Štúrovi tým, že nie je ani vedecká, ani historizujúca. Je to taká kniha do ruksaku, práve pre deti, ktoré nie sú deti, sú na pomedzí dospelosti a o Štúrovi nevedia skoro nič,“ povedal o knihe Daniel Hevier.

Urobil som prierez Štúrovým životom. Nespoliehal som sa na literatúru o ňom, ale siahol som po prameňoch, čiže po jeho dielach a listoch a spomienkach súčasníkov. Pozbieral som mnohé aj známe fakty, ale usporiadal som ich abecedne. Je to také internetové googlovanie alebo štúranie sa v Štúrovom živote,“ doplnil.

V nedeľu program LIC ponúkne aj autorské čítanie a besedu s tohtoročnou víťazkou ocenenia Anasoft Litera Veronikou Šikulovou, ktorá predstaví svoju knihu Medzerový plod. Program zakončí prezentácia noviniek z edície Slovenská knižnica srbského vydavateľstva Agora. Na besede sa zúčastnia vydavateľ Nenad Šaponjc a autori Dušan Mitana, Monika Kompaníková, Dušan Dušek a Juraj Šebesta.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk