Na vybraných vysvietených lokalitách si môžu návštevníci pozrieť diela, ktoré sú voľne prístupné alebo spoplatnené. Za každou inštaláciou sa skrýva nejaký príbeh.
Keď je všetko ponorené do tmy, na bielo svieti len objekt, ktorý púta pozornosť svojím originálnym spracovaním. Aj na základe tohto dostal medzinárodný projekt svoje pomenovanie – Biela noc.
Podujatie sa organizovalo prvýkrát v Paríži v roku 2002, odkiaľ sa rýchlo rozšírilo do iných krajín a miest. Biela noc na Slovensku odštartovala v Košiciach a po piatich úspešných ročníkoch sa presunula aj do Bratislavy. Cieľom je podporiť kultúrny turizmus mesta a súčasné formy umenia či edukovať ľudí každej vekovej kategórie.
Vysvietené víkendové ulice
Umelecká prechádzka nočným mestom sa sústredila okolo centra mesta. Návštevníci si mohli pozrieť hneď niekoľko diel, ktoré boli voľne prístupné. Druhou skupinou boli spoplatnené diela a lístok dostať kúpiť v hodnote 20 eur online alebo na mieste.
Boli sme sa pozrieť na voľne prístupné diela. Odporúčame vám stiahnuť si aplikáciu Bielej noci, v ktorej nájdete mapu s vyznačenými dielami v jednotlivých lokalitách vrátane ich príbehu. Diela sú vysvietené od 19.00 hod. do polnoci.
Labyrint či vzdušný kruh
Začali sme na Kamennom námestí pri svetelnej bráne od dvoch umelcov Mária Coufala a Mateja Huhna. Pri diele sa pristavilo veľa malých aj veľkých zvedavcov.
Keď prejdete popod bránu, dostanete sa k stánku Pilsner Urqell s vysvietenými stolmi.
Pozornosť pútala aj Stará tržnica, ktorá doslova praskala vo švíkoch pre Európsku noc výskumníkov. Centrom pozornosti bola veľká zemeguľa. Program zahŕňali prednášky či stánky rôznych univerzít, ako napríklad Univerzity Komenského v Bratislave, Univerzity Karlovej v Prahe či Paneurópskej vysokej školy v Bratislave.
Jednou z najzaujímavejších inštalácií bol labyrint od Eleny Šoltésovej na Primaciálnom námestí. Pozostával z hravého skladania vytriedeného odpadu plastov, kovov a tetrapakov.
Do labyrintu ste sa mohli ísť pozrieť, avšak rad bol skutočne dlhý. Menším negatívom bol zápach, ktorý sa tiahol v blízkosti inštalácie z jej výrobných komponentov.
Susednému Hlavnému námestiu dominovala inštalácia A teraz niečo o vojne od Laca Saba. V umelcovom diele sa objavuje obranný prvok voči vojenskej technike agresora a vychádza z tvaru protitankovej hviezdice, známej ako český ježko.
Pri Moste SNP na Rybnom námestí sa vynímalo dielo Air Circle. Dá sa postaviť priamo pod kruh a nechať si urobiť fotografiu. Svetelný kruh predstavuje akýsi portál medzi realitou a intelektom.
Ak si chcete posedieť a máte radi filmy, odporúčame navštíviť nádvorie Slovenskej národnej galérie. Je pripravená svieža a krátka video inštalácia, ktorá je taktiež súčasťou Bielej noci.
Netradičné dielo Castorin upúta vašu pozornosť na Fajnorom nábreží. Na prvý pohľad vyzerá ako tvor s kožušinou. Dielo sa zaoberá témou znečistenia vodných tokov a ponúka pohľad na „cicavca budúcnosti“, ktorý by mohol v takom prostredí žiť. Zviera je zdeformované prvkami modernej technológie.
Hudobná vložka
Galéria Nedbalka na Nedbalovej ulici si pripravila na festival okrem jedinečnej inštalácie aj hudobné DJ predstavenie. Dav bol taký veľký, že sme sa mali problém dostať cez ulicu popod inštaláciu.
Menší koncert rozprúdil náladu na výstave Vysokej školy výtvarných umení na Hviezdoslavovom námestí. Chodbu vedúcu na nádvorie s koncertom zdobili malé vysvietené inštalácie.
Hudba sprevádzala napríklad aj inštaláciu na promenáde pri nákupnom centre Eurovea. Za dielom Neuron stojí Pavol Lipa.
Atmosféru večerného mesta dopĺňal aj spln mesiaca a žiara majáka, ďalšej inštalácie na nábreží Dunaja.
Našu púť Bielou nocou sme ukončili pod sochou Milana Rastislava Štefánika a dielom s názvom Bubbles. Najmenší návštevníci podujatia sa tam mohli povoziť na kolotoči.
Festival má aj tento rok čo ponúknuť a prilákal rodiny s deťmi či partie mladých priateľov. Niektoré diela sa však podľa mapy ťažko hľadali, ako napríklad „vajcová“ inštalácia Last generation na Laurinskej ulici, ktorú sme nakoniec ani nevideli.
Pomerne veľa diel sa dá prejsť zadarmo. Deti si mohli odniesť malú pozornosť vo forme balónika Bielej noci zo stánku na Rázusovom nábreží pri Propelleri.