Biela noc v Bratislave 2019: Hlavné mesto sa opäť rozžiari súčasným umením koncom septembra

BRATISLAVA: Biela noc 2018
Foto: ilustračné, SITA/Martin Medňanský

Okrem priestorových a svetelných inštalácií ponúknu aj workshopy, filmy či pohybové performancie.

Gigantickú chobotnicu, vesmírnu raketu, ale aj rozprávajúce slnko prinesie na záver septembra do ulíc hlavného mesta 5. ročník festivalu Biela noc. Festival súčasného vizuálneho umenia sa tento rok rozrastie a prinesie viacero ďalších noviniek.

Ako ďalej agentúru SITA za organizačný tím festivalu informovala Barbora Šályová, vodná a historická trasa festivalu prinesú vyše tridsať diel vrátane svetových premiér. Okrem priestorových a svetelných inštalácií ponúknu aj workshopy, filmy či pohybové performancie. „Návštevníkom tento formát dopraje viac času a možnosť rozvrhnúť si prechádzku mestom za umením od piatkového poludnia až do nedeľnej noci,“ avizujú organizátori.

Tri skupiny diel

Keďže sa Biela noc v Bratislave rozrástla na trojdňový festival, uskutoční sa od piatka 27. septembra do nedele 29. septembra. Prinesie kombináciu domáceho umenia a diel známych tvorcov z Nemecka, Rakúska, Talianska, Poľska, Kanady, Británie, Austrálie aj z Brazílie.

Tohtoročný program sa skladá z troch skupín diel. Denno-nočné budú prístupné každý deň od 12.00 hod. až do polnoci. Výlučne nočné diela sa spustia vždy po západe slnka. Treťou skupinou sú diela, ktoré sa budú dať zažiť len v určitých časoch. Festival ponúkne aj bohatý sprievodný program. Jeho súčasťou bude aj mapping, teda 3D projekcia na Dome kultúry Lúky v Petržalke.

Ožijú komiksové scény

Ako to vyzerá, keď sa komiksové scény stanú súčasťou mestskej architektúry ukážu návštevníkom ulíc mesta britskí dizajnéri Filthy Luker a Pedro Estrellas. Steny Skladu č. 7 na dunajskom nábreží obsadí ich gigantická chobotnica a v River Parku pristane vesmírna raketa. Tí, čo sa prejdú cez Zuckermandel objavia nekonečnú preliezačku pre malých aj veľkých od rakúskych architektov Numen/for Use.

V Panorama Parku zas po zotmení zasvieti monumentálne rozprávajúce slnko od Matje!. Jedným z ťahákov 5. ročníka Bielej noci v hlavnom meste bude aj dielo britského vizuálneho umelca Luka Jerrama, ktorý pred dvoma rokmi zaujal monumentálnou napodobeninou Mesiaca vznášajúcou sa v Medickej záhrade.

Tentoraz rozžiari Átrium Filozofickej fakulty Univerzity Komenského. Jeho najnovšie dielo Gaia je „impozantná, až sedem metrov široká napodobenina Zeme, ktorá v sebe zhmotňuje aktuálny odkaz spoločnosti: strach o planétu, uvedomenie si jej krehkosti a výnimočnosti, obnovenie pocitu zodpovednosti za životné prostredie a hlboké presvedčenie o prepojení všetkého živého.“

Workshopy aj interaktívna tieňohra

Najrozsiahlejšie digitálne dielo v histórii festivalu príde z Austrálie priamo do Sadu Janka Kráľa. Multimediálny umelec Kit Webster návštevníkov vtiahne do vizuálneho diela zloženého zo 700-tisíc svetelných bodov do troch symetrických objektov pripomínajúcich scénu zo sci-fi filmu.

Umelecká skupina Plastique Fantastique príde na Bielu noc s novým dielom The Big Mass (Veľká hmota), ktoré poukazuje na hrozbu zahltenia sveta plastmi. Umelci prestrú svoju monumentálnu priesvitnú bublinu na Hlavnom námestí. Súčasťou inštalácie bude aj sprievodný program, vystúpenia i diskusia.

Jedným z cieľov Bielej noci je pritiahnuť k umeniu najmladšiu generáciu. Aj preto organizátori pripravili špeciálny program pre deti. Čakajú ich napríklad workshopy animácie, interaktívna tieňohra na nádvorí Primaciálneho paláca, alebo aj premietanie animovaných filmov v Pistoriho paláci.

Umenie aj na verejných záchodoch

Biela noc každoročne podporuje vznik nových diel slovenských umelcov. Tento rok medzi ne patrí nadrozmerné rozprávajúce slnko od Matje!. Návštevníci tiež uvidia Zranené plátna od Doroty Sadovskej, nekonečný digitálny priestor Mateja Kréna či Červený svet Lousyho Aubera.

Tajomnú atmosféru zažijú na verejných záchodoch vďaka Lucii Luptákovej. V ponuke sú aj mnohé ďalšie diela od slovenských tvorcov. Biela noc zároveň po prvý raz zanechá vo verejnom priestore trvalý vizuálny zásah. Viktor Frešo priestor dunajskej promenády pri Zuckermandli obohatí o svoj monumentálny autoportrét s názvom Circle head.

Bližšie organizačné informácie, vrátane posilnenia mestskej hromadnej dopravy zverejnia organizátori priebežne na webstránke festivalu. K dispozícii bude opäť aj dvojjazyčná mobilná aplikácia. Okrem Bratislavy sa Biela noc po desiaty raz uskutoční aj v Košiciach, a to od 4. do 6. októbra.

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom