Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Slovenskénárodné múzeum
SITA
4. septembra 2017 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2017

Bienále ilustrácií Bratislava mení svoje miesto, konať sa bude v SNM

Hlavnou novinkou 26. ročníka Bienále ilustrácií Bratislava (BIB) je zmena miesta jeho konania. Po polstoročí konania BIB opúšťa svoje pôvodné miesto – Dom umenia na Námestí SNP a uskutoční sa v Slovenskom národnom múzeu (SNM) na Vajanského nábreží 2 v Bratislave.

BIB pozýva všetkých, malých i veľkých priaznivcov krásy detských kníh na výstavy od 8. septembra do 29. októbra. Prinesú diela ilustrátorov z 50 krajín. Bienále slávnostne otvoria 8. septembra v historickej budove Slovenského národného divadla v Bratislave a jeho súčasťou bude 9. a 10. septembra sympózium a od 10. do 15. septembra BIB-UNESCO Workshop Albína Brunovského v kaštieli v Mojmírovciach pri Nitre.

Ešte pred otvorením BIB rozhodne o víťazoch jeho cien od 3. do 6. septembra medzinárodná porota, informuje o tom hlavný organizátor bienále Bibiana – medzinárodný dom umenia pre deti na svojej webstránke http://www.bibiana.sk.

V sídelnej budove SNM si milovníci rozprávok a ilustrácií pozrú súťažnú časť BIB a ostatné reprezentatívne výstavy. Okrem súťažnej časti výstavy originálov ilustrácií detských kníh bude tradične jedna z výstav venovaná tvorbe držiteľa ceny Grand Prix BIB z predošlého ročníka a dielam autorov ocenených Cenou Hansa Christiana Andersena za ilustráciu a literatúru za rok 2016.

Návštevníkov BIB 2017 tak čakajú ilustrácie od Laury Carlin, ktorá za svoju ilustračnú tvorbu získala cenu Grand Prix BIB 2015 a diela Rotraut Suzanne Berner z Nemecka, ktorá získala Cenu H. CH. Andersena 2016. Vystavené budú aj knižné publikácie a text o držiteľovi ceny H. CH. Andersena 2016 za literatúru Cao Wenxuanovi z Číny. Novinkou bude prezentácia kolekcie ocenených ilustrácií zo súťaže NAMI CONCOURS v Južnej Kórei.

„Aby tohoročný 26. ročník BIB ožil deťmi, pripravili sme v spolupráci s ďalšími partnermi bohatý program aj v priestoroch Slovenského národného múzea – interaktívny sprievod detí po výstave, tvorivé dielne, workshopy a stretnutia s ilustrátormi, premietanie animovaných rozprávok, ale aj interaktívne výstavy v Bibiane i ďalšie výstavy po celej Bratislave, Knižné hody na Hviezdoslavovom námestí a tiež podujatia venované odbornej verejnosti,“ avizuje Bibiana program BIB.

Napríklad v Bibiane dostane priestor mladá slovenská ilustrátorka Veronika Klímová, ktorá na BIB 2015 získala Cenu primátora Bratislavy.

BIB však nie sú iba výstavy, ale aj súťaž a stretnutia autorov a odborníkov na ilustrácie a detské knihy z celého sveta. Medzinárodná porota, zložená z odborníkov z oblasti knižnej kultúry z rôznych krajín najprv udelí ceny BIB – Grand Prix, päť Zlatých jabĺk, päť Plakiet a Čestné uznania vydavateľstvám. Následne bude pokračovať zasadnutím Medzinárodného komitétu a Medzinárodným sympóziom BIB. Sympózium je venované téme „Umenie verzus Komercia – Úloha umeleckej ilustrácie v dnešnom svete komercie – Originálne a nekonvenčné stratégie ilustrátorov“. Viesť ho bude opäť historička umenia Viera Anoškinová. Po skončení bienále ilustrácií pripravia organizátori zborník s obrazovou prílohou.

Neodmysliteľnou súčasťou BIB je aj Medzinárodný pracovný seminár BIB-UNESCO Workshop Albína Brunovského, ktorý sa bude konať po skončení sympózia a potrvá týždeň. Vedenia workshopu sa ujal známy slovenský ilustrátor Juraj Martiška a témou workshopu je Ľudová rozprávka. Originály, ktoré tu vzniknú sa predstavia nielen v katalógu, ale aj na výstavách doma i v zahraničí.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X