Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenskénárodné múzeum
SITA
4. septembra 2017 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2017

Bienále ilustrácií Bratislava mení svoje miesto, konať sa bude v SNM

Hlavnou novinkou 26. ročníka Bienále ilustrácií Bratislava (BIB) je zmena miesta jeho konania. Po polstoročí konania BIB opúšťa svoje pôvodné miesto – Dom umenia na Námestí SNP a uskutoční sa v Slovenskom národnom múzeu (SNM) na Vajanského nábreží 2 v Bratislave.

BIB pozýva všetkých, malých i veľkých priaznivcov krásy detských kníh na výstavy od 8. septembra do 29. októbra. Prinesú diela ilustrátorov z 50 krajín. Bienále slávnostne otvoria 8. septembra v historickej budove Slovenského národného divadla v Bratislave a jeho súčasťou bude 9. a 10. septembra sympózium a od 10. do 15. septembra BIB-UNESCO Workshop Albína Brunovského v kaštieli v Mojmírovciach pri Nitre.

Ešte pred otvorením BIB rozhodne o víťazoch jeho cien od 3. do 6. septembra medzinárodná porota, informuje o tom hlavný organizátor bienále Bibiana – medzinárodný dom umenia pre deti na svojej webstránke http://www.bibiana.sk.

V sídelnej budove SNM si milovníci rozprávok a ilustrácií pozrú súťažnú časť BIB a ostatné reprezentatívne výstavy. Okrem súťažnej časti výstavy originálov ilustrácií detských kníh bude tradične jedna z výstav venovaná tvorbe držiteľa ceny Grand Prix BIB z predošlého ročníka a dielam autorov ocenených Cenou Hansa Christiana Andersena za ilustráciu a literatúru za rok 2016.

Návštevníkov BIB 2017 tak čakajú ilustrácie od Laury Carlin, ktorá za svoju ilustračnú tvorbu získala cenu Grand Prix BIB 2015 a diela Rotraut Suzanne Berner z Nemecka, ktorá získala Cenu H. CH. Andersena 2016. Vystavené budú aj knižné publikácie a text o držiteľovi ceny H. CH. Andersena 2016 za literatúru Cao Wenxuanovi z Číny. Novinkou bude prezentácia kolekcie ocenených ilustrácií zo súťaže NAMI CONCOURS v Južnej Kórei.

„Aby tohoročný 26. ročník BIB ožil deťmi, pripravili sme v spolupráci s ďalšími partnermi bohatý program aj v priestoroch Slovenského národného múzea – interaktívny sprievod detí po výstave, tvorivé dielne, workshopy a stretnutia s ilustrátormi, premietanie animovaných rozprávok, ale aj interaktívne výstavy v Bibiane i ďalšie výstavy po celej Bratislave, Knižné hody na Hviezdoslavovom námestí a tiež podujatia venované odbornej verejnosti,“ avizuje Bibiana program BIB.

Napríklad v Bibiane dostane priestor mladá slovenská ilustrátorka Veronika Klímová, ktorá na BIB 2015 získala Cenu primátora Bratislavy.

BIB však nie sú iba výstavy, ale aj súťaž a stretnutia autorov a odborníkov na ilustrácie a detské knihy z celého sveta. Medzinárodná porota, zložená z odborníkov z oblasti knižnej kultúry z rôznych krajín najprv udelí ceny BIB – Grand Prix, päť Zlatých jabĺk, päť Plakiet a Čestné uznania vydavateľstvám. Následne bude pokračovať zasadnutím Medzinárodného komitétu a Medzinárodným sympóziom BIB. Sympózium je venované téme „Umenie verzus Komercia – Úloha umeleckej ilustrácie v dnešnom svete komercie – Originálne a nekonvenčné stratégie ilustrátorov“. Viesť ho bude opäť historička umenia Viera Anoškinová. Po skončení bienále ilustrácií pripravia organizátori zborník s obrazovou prílohou.

Neodmysliteľnou súčasťou BIB je aj Medzinárodný pracovný seminár BIB-UNESCO Workshop Albína Brunovského, ktorý sa bude konať po skončení sympózia a potrvá týždeň. Vedenia workshopu sa ujal známy slovenský ilustrátor Juraj Martiška a témou workshopu je Ľudová rozprávka. Originály, ktoré tu vzniknú sa predstavia nielen v katalógu, ale aj na výstavách doma i v zahraničí.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X