Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lamac.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
bratislava.sk
5. októbra 2016 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skbratislava.sk, © BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Bitka pri Lamači sa uskutoční už tento víkend, príďte sa odviazať

Podujatie, ktorého cieľom je priblížiť obdobie druhej polovice 19. storočia, kedy sa odohrávala posledná bitka rakúsko-pruskej vojny, obyvateľom hlavného mesta, ale aj jeho návštevníkom, sa uskutoční od 7. do 9. októbra.

Tento rok si pripomíname 150. výročie ukončenia prusko-rakúskej bitky a rekonštrukcia Bitky pri Lamači z roku 1866 bude pripomenutím si významnej udalosti v dejinách nielen Bratislavy, ale i Slovenska. V rekonštrukcii budú predstavené odlišnosti výstroje – výzbroje a techniky – taktiky armád zúčastnených v Prusko-Rakúskej vojne 1866. Zároveň pôjde o vzdanie úcty vojakom padlým pri obrane Bratislavy.

Bratislavská mestská časť Lamač oslávi v tomto roku tri významné historické výročia. Tým prvým a najvýznamnejším je 725. výročie prvej písomnej zmienky, keď 28. októbra 1291 daroval uhorský panovník Ondrej III. richtárovi Jakubovi zem menom Blumenau (Plumnou, Plumoy), na ktorej stála rovnomenná osada – dnešný Lamač. Panovník svoj dar potvrdil darovacou listinou, ktorá sa zachovala a patrí medzi vzácne historické dokumenty uchovávané v Archíve mesta Bratislavy.

Druhým je 150. výročie Bitky pri Lamači, ktorá sa odohrala 22. júla 1866. Bolo to záverečné dejstvo prusko-rakúskej vojny, ktorá bola ukončená v ten deň o 12. hodine, keď nadobudlo platnosť prímerie. Tejto bitke predchádzala drvivá porážka habsburských vojsk, ktorú utrpeli pri Hradci Králové 3. júla 1866. Práve tam sa rozplynuli mocenské sny Habsburgovcov o veľkej Nemeckej ríši pod ich dominanciou. Koniec veľmocenských ambícií monarchie znamenal aj prehodnotenie zahraničnej politiky a vnútorné štátoprávne zmeny, ktorých dôsledkom bolo rakúsko-uhorské vyrovnanie v roku 1867.

Tým tretím je 70. výročie pripojenia obce Lamač k Bratislave, ktoré sa udialo 1. apríla 1946.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X