Bobria hrádza v Kuchyni približuje históriu obce aj dobrodružstvá víly Amálky

Náučný chodník, Kuchyňa
ilustračné: BSK

Náučno-rozprávkový chodník Bobria hrádza okolo vodnej nádrže v obci Kuchyňa na Záhorí približuje históriu obce a priehrady, prírodu ale aj krátke dobrodružstvá, ktoré zažívala rozprávková vodná víla Amálka.

Jedinečnosť projektu je v tom, že časť chodníka vedie priamo ponad vodnú hladinu priehrady. Vybudovanie chodníka trvalo približne dva roky, projekt podporil dotáciou aj Bratislavský kraj.

Náučný chodník, Kuchyňa
BSK

„Tento chodník sme podporili sumou 6-tisíc eur, štandardne cez dotácie a verím tomu že Kuchyňa, špeciálne Záhorie týmto chodníkom získa novú atrakciu, že sem budú chodiť rodiny s deťmi a turisti,“ povedal Peter Húska z BSK.

Podľa starostu Kuchyne Róberta Bujnu začali s výstavbou Bobrej hrádze pred dvoma rokmi osadením základných pilierov, keď bola vypustená priehrada. Po napustení hrádze sprevádzali výstavbu aj samotné bobry, ktoré ohlodávali niektoré drevené piliere. Preto ich museli spevniť kovovými obručami.

Náučný chodník, Kuchyňa
BSK

„Dĺžka toho náučného chodníka je asi 1,6 km, ale samotná lávka má okolo 300 metrov. Chceme tam ešte vybudovať rôzne oddychové sedenia, spraviť nejaké regulované ohnisko, náučné tabule, preliezačky a atrakcie pre deti, aby mali možnosť chodiť do prírody a zavítať do obce, ktorá je určená na rekreáciu a na oddych,“ priblížil Róbert Bujna.

Informačné tabule sú venované histórii obce a priehrade, okolitej prírode. Dopĺňajú ich rozprávkové tabule zachytávajúce krátke dobrodružstvá, ktoré zažívala vodná víla Amálka so svojimi kamarátmi kaprami a bobrami. Trasa chodníka vedie povedľa bobrích hrádzí.

Náučný chodník, Kuchyňa
BSK

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk