Borguľa kritizuje technické služby za nezvládnutie kalamity

BRATISLAVA: Sneženie komplikuje dopravu
Husté sneženie komplikuje dopravnú situáciu v hlavnom meste. Mesto Bratislava vyhlásilo 2. stupeò aktivity spôsobený mimoriadnymi poveternostnými podmienkami. Bratislava, 30. január 2015. Foto: SITA/Jozef Jakubèo

Firma A.R.K. technické služby, ktorá zabezpečuje pre magistrát zimnú údržbu, sa ohradzuje voči tvrdeniam mestského poslanca Martina Borguľu, ktorý kritizoval jej služby počas snehovej kalamity v piatok 30. januára.

Ako Borguľa informoval agentúru SITA, „nezvládnutá situácia v piatok na cestách v hlavnom meste je toho jasným dôkazom. Platíme nemalé peniaze aj za zimnú pohotovosť, ktorá evidentne zlyhala“. Podľa jeho slov je najvyšší čas prehodnotiť spoluprácu s firmou, pretože nezodpovedá cene, ktorú za ňu mesto platí.

BRATISLAVA: Sneženie komplikuje dopravu
Dopravná situácia na Pražskej ulici. Husté sneženie skomplikovalu dopravu v celom meste. Mesto vyhlásilo 2.stupeò aktivity spôsobený mimoriadnymi poveternostnými podmienkami. Bratislava, 30. január 2015. Foto: SITA/¼udovít Vaniher

Ester Méraiová zo spoločnosťi A.R.K. technické služby sa naopak bráni, že kritika, ktorá smerovala k nezvládnutiu situácie, je neoprávnená. „Podľa meteorológov i dopravných odborníkov išlo o najväčšiu kalamitu za posledných 16 rokov, keď počas štyroch hodín napadlo v Bratislave 30 až 40 centimetrov snehu. Kalamitu takýchto rozmerov nie je možné pri obmedzenom počte techniky a pracovnej sily, ktoré má Bratislava k dispozícií, zvládnuť bez dopravných obmedzení a kolízií,“ vysvetlila. O zjazdnosť vozoviek sa staralo 54 sypačov a 89 pracovníkov, počas jedného dňa firma minula desiatky ton posypovej soli.

BRATISLAVA: Sneženie komplikuje situáciu v meste
Husté sneženie skomplikovalu dopravu v hlavnom meste. Mesto Bratislava vyhlásilo 2.stupeò aktivity spôsobený mimoriadnymi poveternostnými podmienkami. Bratislava, 30. január 2015. Foto: SITA/Jozef Jakubèo

Magistrát podľa bratislavského mestského poslanca nezvládol nápor snehu aj napriek tomu, že mal k dispozícii meteorologické predpovede, nezabezpečil žiadny preventívny posyp. „Naša spoločnosť sa pri výkone služieb riadi Operačným plánom, ktorý pred každou sezónou schváli magistrát. Všetky činnosti týkajúce sa zimnej údržby vykonávame včas a striktne na základe pokynov a objednávok z magistrátu,“ priblížila Ester Méraiová pre agentúru SITA. Pracovníci technických služieb vyrážajú do terénu v zmysle zmluvy, a to do 30 minút od hlásenia dispečingu, ktorý patrí magistrátu. „Na základe skúseností vidno, že momentálna organizácia zimnej údržby, a to najskôr pokyn z dispečingu magistrátu a následne náš samotný výkon zimnej údržby, sa dá zefektívniť,“ doplnila.

O problémoch, ktoré sa týkajú zimnej údržby, spoločnosť A.R.K. technické služby rokuje s primátorom Ivom Nesrovnalom. Aj primátor po piatkovom zasadnutí operačného štábu zimnej údržby priznal, že súčasný systém zimnej údržby potrebuje sfunkčniť.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk