Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Americká ambasáda, Hviezdoslavovo námestie
ilustračné: SITA
22. novembra 2016 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

Borguľa napísal Trumpovi list, dôvodom je plot pred americkou ambasádou

Pre bezpečnostný plot pred americkým veľvyslanectvom na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave napísal bratislavský mestský a staromestský miestny poslanec Martin Borguľa list novozvolenému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi.

V súčasnosti je americká ambasáda oplotená neprávom, pretože k pozemku už nemajú právny vzťah, nájom sa skončil 15. augusta. Poslanec v liste uvádza, že nájomná zmluva medzi magistrátom hlavného mesta Bratislavy a Veľvyslanectvom USA k pozemkom, na ktorých stojí plot, stratila platnosť a v súčasnosti tak ide zo strany amerického veľvyslanectva o nelegálne okupovanie verejného priestoru námestia a o bezprecedentné nerešpektovanie zákonov Slovenskej republiky.

„Cieľom môjho listu ale bolo upriamiť pozornosť na skutočnosť, že zastupiteľský úrad USA na Slovensku napriek upozorneniam a protestom nepodnikol žiadne kroky vo veci odstránenia plotu z Hviezdoslavovho námestia,“ povedal Martin Borguľa, ktorý plot a zmluvu s americkou ambasádou dlhodobo kritizuje. List podpísal aj mestský poslanec za bratislavskú mestskú časť Lamač Radoslav Olekšák.

O tom, že plot má z Hviezdoslavovho námestia zmiznúť, rozhodli bratislavskí poslanci na septembrovom rokovaní mestského parlamentu. Zastupiteľstvo na júnovom zasadnutí rozhodlo, že ambasáda bude za pozemok pod plotom platiť ďalšie tri roky nájomné jedno euro za meter štvorcový za deň, čo pri výmere 1 318 metrov štvorcových predstavuje približne 481-tisíc eur ročne. Dodatok k zmluve o nájme mal vstúpiť do platnosti pod podmienkou, že ho ambasáda podpíše do šesťdesiatich dní od schválenia uznesenia. Ambasáda síce doručila Hlavnému mestu SR Bratislava podpísaný dodatok v uvedenej lehote, bolo to však po uplynutí doby nájmu, po 15. auguste tohto roka.

Poslanci hovorili o možnosti uzatvoriť nájomnú zmluvu na dobu určitú na tri roky do 15. augusta 2019, zmluvu však nakoniec zastupiteľstvo neschválilo. Americká ambasáda vo svojom stanovisku píše, že pri podávaní žiadosti o predĺžení nájmu dodržiavali písomné inštrukcie mesta Bratislava. „Boli sme v neustálom kontakte s mestom v priebehu celého procesu predĺženia nájmu. Sme v kontakte aj naďalej, veľvyslanectvo a mesto Bratislava spolupracujú pri hľadaní riešenia tohto problému,“ uvádza veľvyslanectvo.

Ako ďalej pripomínajú, ich plány presťahovať sa z Hviezdoslavovho námestia na iné miesto napredujú, stále vyhodnocujú tri pozemky pre nové veľvyslanectvo a veria, že pozemok vyberú a o nájomnej zmluve začnú rokovať ešte v tomto roku. „Po zakúpení pozemku Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) USA stanoví harmonogram pre zadanie zákazky na návrh a výstavbu novej budovy veľvyslanectva. Keď MZV USA podpíše stavebnú zmluvu, proces výstavby novej budovy veľvyslanectva trvá približne tri až štyri roky. MZV USA bude spolupracovať s mestom Bratislava na príprave architektonického návrhu budovy tak, aby zodpovedala obecným predpisom mesta Bratislava a minimalizovala jej vplyv na okolie,“ uzavrela ambasáda.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X