Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Odtahova služba odtahovka dopravný podnik
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
17. marca 2021 Aktuálne správy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Bratislava a jej mestské časti budú musieť spolupracovať s cieľom zabezpečenia odtiahnutia vozidiel

Činnosť odťahovej služby vykonáva Dopravný podnik Bratislava, a to z ciest I. a II. triedy v správe hlavného mesta.

Ministri na rokovaní schválili návrh zákona, ktorý bude oprávňovať hlavné mesto Bratislavu a jej mestské časti zmluvne spolupracovať s cieľom zabezpečenia odtiahnutia vozidiel.

Návrh poslancov Národnej rady SR Milana Vetráka, Lukáša Kyselicu, Jozefa Pročka, Moniky Kozelovej a Marcela Mihálika (všetci OĽaNO) na doplnenie zákona o hlavnom meste SR Bratislave vytvorí možnosť na tieto účely poveriť právnickú osobu, ktorú založilo hlavné mesto alebo niektorá z jeho mestských častí.

Na rokovanie vlády SR návrh predložilo Ministerstvo vnútra SR, ktoré po zohľadnení pripomienok odporučilo vláde vysloviť súhlas s návrhom poslancov.

Neuspokojivá dopravná situácia

Zákon je v súlade s Programovým vyhlásením vlády SR na roky 2020 – 2024, ktoré sa zaoberá aj neuspokojivou dopravnou situáciou v aglomerácii Bratislavy a efektívnou parkovacou politikou na jej území.

Odtiahnutie vozidiel je vnímané ako výkon verejnej moci, ako súčasť parkovacej politiky a služba vo verejnom záujme. Preto sa súkromným subjektom zamedzuje zúčastňovať sa na tejto činnosti prostredníctvom poverenej právnickej osoby, to je právnická osoba poverená odtiahnutím vozidiel na území Bratislavy bude musieť mať výlučne majetkovú účasť hlavného mesta alebo niektorej z jeho mestských častí, respektíve výlučne týchto subjektov v určitom podiele,“ uviedol rezort vnútra v dokumente predloženom na rokovanie kabinetu.

Odťahová služba v meste

Činnosť odťahovej služby vykonáva Dopravný podnik Bratislava, a to z ciest I. a II. triedy v správe hlavného mesta.

Nedoriešené sú cesty III. a IV. triedy v správe mestských častí Bratislavy, na ktorých odtiahnutie vozidla nemôže nariadiť hlavné mesto, pretože nie je správcom komunikácie.

Nemôže ho vykonať ani Dopravný podnik Bratislava, lebo nie je subjektom zriadeným alebo založeným mestskou časťou Bratislavy.

Podľa aktuálnej rozhodovacej praxe všeobecných súdov môže nariadiť odtiahnutie vozidiel na cestách III. a IV. triedy len ich správca, teda mestská časť a vykonať ho môže len mestská časť alebo osoba založená alebo zriadená mestskou časťou.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X