Bratislava bude hostiť rómskych umelcov z celého sveta

Gypsy Fest
ilustračné: SITA

Bratislava bude koncom júla po ôsmykrát hostiť svetový festival s názvom Gypsy Fest, na ktorom vystúpia rómski umelci z viacerých krajín sveta. Umelci z Litvy, Lotyšska, Ruska, Švédska či Maďarska vystúpia v hlavnom meste od 29. do 31. júla.

Gypsy Fest návštevníkom ponúkne koncerty, pestrofarebný sprievod účinkujúcich či rekonštrukciu rómsko-nerómskej svadby.

„Otváracím podujatím festivalu je rekonštrukcia rómsko-nerómskej svadby, čo je divadelné predstavenie. Diváci sa môžu tešiť na výkony profesionálnych rómskych a nerómskych hercov,“ uviedla hovorkyňa podujatia Monika Komorová.

Sprievodné podujatia Gypsy Festu sa uskutočnia na viacerých miestach v Bratislave. „Každý rok je veľkým lákadlom pre Bratislavčanov a turistov defilé, čiže pestrofarebný sprievod rómskych umelcov,“ priblížila s tým, že verejnosť sa môže k sprievodu pridať.

Festival nie je podľa jeho hovorkyne len o hudbe, ale aj o vzdelávaní a prezentácii pozitívnych vzorov, ktoré sú prínosom pre spoločnosť.

„Súčasťou bude aj divadelný workshop s názvom Roma Theatre Workshop. Chceme dať šancu mládeži z rómskych osád, aby plnohodnotne využila svoj voľný čas. S pomocou tútorov získajú základy herectva a následne si budú môcť vo svojej komunite založiť ochotnícky divadelný súbor,“ doplnila Monika Komorová. Podujatie je tak i prostriedkom k integrácii a nadviazaniu komunikácie medzi rómskou komunitou a väčšinovou spoločnosťou.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk