Bratislava bude opäť dejiskom unikátneho behu

Wings for Life World Run
SITA 988 bežcov počas štartu slovenskej časti akcie Wings for Life World Run - beh na podporu pre nadáciu, ktorá sa zaoberá výskumom liečby poranení miechy. Celkovo vybehlo na trať v rovnakom čase približne 45 00 bežcov v 32 krajinách sveta. Bratislava, 4. máj 2014. Foto: SITA/Ján Slovák

Po roku odštartuje v Bratislave unikátne globálne bežecké podujatie, tisíce ľudí v 35 lokalitách z 33 krajín po celom svete vybehnú v rovnakej sekunde na Wings for Life World Run.

Hlavným posolstvom behu je pomoc ľuďom na invalidnom vozíku. Tento rok bude bratislavský štart 3. mája o 13. hodine. Na rozdiel od klasických pretekov bežci nebudú utekať k cieľovej čiare, ale tá bude naháňať ich.

Bežec vie, kde začal, ale nevie, kde skončí. Stíhacie auto vyrazí na trať 30 minút po odštartovaní bežcov rýchlosťou 15 km za hodinu. V okamihu, keď predstihne účastníka, súťaž sa preňho končí. Za volantom stíhacieho auta bude motocyklista Ivan Jakeš.

Úvodné metre trate budú bežci odkrajovať na dunajskom nábreží pri centre Eurovea. Cez prístav, Prístavnú ulicu, Karadžičovu, Záhradnícku sa účastníci dostanú do mesta, trať potom povedie cez petržalskú Panónsku cestu, hrádzu, Čunovo, vodné dielo do Gabčíkova a následne späť do Bratislavy, stý kilometer bude vo Štvrtku na Ostrove.

„Tento rok sa nám prihlásilo viac hendikepovaných športovcov, preto sme trať čiastočne upravili. Zahraničným účastníkom chceme ukázať aj krásy mesta,“ uviedol autor trate Marcel Matanin.

O Wings for Life je medzi bežcami záujem. V súčasnosti organizátori evidujú 1 600 prihlášok. „Veríme, že na štarte bude okolo 2 000 účastníkov. Je to nárast oproti vlaňajšku. Naším cieľom je, aby štartovalo 2 015 ľudí,“ vyslovil želanie jeden z organizátorov Peter Pukalovič.

Vlani na Slovensku bežal najdlhšie na Slovensku Boris Csiba, ktorý zvládol 50,22 km. Na modifikovanej trati aj s podporou vetra chce tento rok podľa prepočtov zabehnúť 75 až 78 km a skončiť v Top 10 v celosvetovom hodnotení. „Beží sa po trase, ktorá je veľmi lákavá,“ priznal Boris Csiba.

Svetový beh Wings for Life World Run má v každej krajine ambasádorov, ktorí podporujú jeho myšlienku. Na Slovensku sú vyslancami vodná slalomárka Jana Dukátová, motocyklista Ivan Jakeš, freeride lyžiar Marián Ligda, predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš, triatlonista Richard Varga, osobnosti šoubiznisu Filip Tůma, Matej Cifra, Junior, Marcel, lyžiar Adam Žampa, vodná lyžiarka Zuzana Vráblová, bežkyňa Simona Gonová, vytrvalci Boris Csiba a Marcel Matanin a horský cyklista Filip Polc.

„Vlani som zvládol približne 13 km, tento rok by som chcel viac. Vlani to bolo super, bežalo sa mi dobre,“ uviedol Adam Žampa.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk