Bratislava čelí vážnemu nedostatku nových bytov, je ich najmenej za posledných 15 rokov

Byvanie byty pixabay.jpg
Foto: ilustračné, pixabay.com

Absolútna priemerná cena bytov sa dostala na úroveň 205-tisíc eur, čo je medziročne o 10,3 percenta viac.

Ku koncu minulého roka sa nachádzalo na bratislavskom realitnom trhu 1 930 voľných nových bytov v 104 projektoch. Z nich je deväť projektov absolútne vypredaných a ďalších 41 je vypredaných na viac ako 90 percent. Ako uviedli analytici zo spoločnosti Bencont Investment, za posledných deväť mesiacov pribudlo len 583 bytov, čo neuspokojuje dopyt na realitnom trhu po nových bytoch. Ide o najmenší počet voľných bytov za posledných 15 rokov.

V druhom kvartáli roku 2019 sa predalo 824 bytov, čo je nárast oproti začiatku roka o 23 percent, teda o 155 bytov. Priemerná cena oproti prvému štvrťroku síce poklesla o 0,26 percenta, medziročne však vzrástla o 9,38 percenta a aktuálne je na úrovni 3 014 eur za meter štvorcový s DPH.

Projekty s nadpriemernými cenami

Absolútna priemerná cena bytov sa dostala v druhom kvartáli na úroveň 205-tisíc eur, čo je medziročne o 10,3 percenta viac. Rast absolútnej ceny je podľa analytikov Bencontu spojený s rastom priemernej výmery bytov. Tá dosiahla 70,5 metra štvorcového, to je medziročne viac o 2,5 metra štvorcového, čiže o 3,66 percenta. Nárast však nie je spôsobený len tým, že pribúdajú väčšie byty, ale najmä tým, že menšie byty sa do ponuky voľných ani nedostanú, a hneď sa vypredávajú.

Najviac sa predávali dvojizbové byty, tvorili až 45 percent z celkového predaja. V rámci predaja dvojizbových bytov dominovali projekty Kesselbauer, Omnia a BORY HOME. V prípade trojizbových BORY HOME a Cubicon Gardens.

Priemerná cena bytov nám rastie už len v dôsledku zotrvania drahých bytov v ponuke z minulosti, keďže nové projekty s nadpriemernými cenami neprichádzajú,“ komentoval analytik Bencontu Rudolf Bruchánik. Dodal, že by musela prísť oveľa vyššia ponuka nových projektov na trh, aby sa zvýšila zásoba bytov.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk