Bratislava chce do roku 2022 dokončiť minimálne 700 nájomných bytov

Byvanie byty pixabay.jpg
Foto: ilustračné, pixabay.com

Bratislavský magistrát chce s Metropolitným inštitútom Bratislavy vypísať na všetky domy architektonické súťaže.

Bratislava plánuje do konca roka 2022 dokončiť minimálne 700 nájomných bytov. Okrem nových bytov chce magistrát získať ďalšie byty rekonštrukciami vlastného majetku a dohodami s developermi a inými partnermi. Celkovo plánuje mesto získať viac ako 1 200 bytov. Informoval o tom portál yimba.sk

Najviac bytov, 887, chce mesto vybudovať vo viacerých lokalitách. Nové domy plánujú postaviť na pozemkoch na Terchovskej ulici, Súhvezdnej, Bazovej, Baltskej, Peknej ceste, Dúbravčickej, Delenej, Šintavskej, Bratskej, Sosnovej, Parkovej, Šustekovej alebo Pastierskej.

Rekonštrukcie aj výstavba

Bytov, ktoré chce mesto rekonštruovať, by malo byť 105. Nachádzajú sa v lokalitách na Zámockých schodoch, na uliciach Ventúrska, Kozia a Pri Habánskom mlyne alebo v priestoroch bývalej lekárne Salvator na Panskej ulici, či v dome na Velehradskej ulici. Na poslednom mestskom zastupiteľstve poslanci schválili odkúpenie domu na Dopravnej ulici na Rendezi, ktorý v minulosti vlastnili železnice a takisto tam plánujú urobiť nájomné byty.

V spolupráci s developermi má vzniknúť 105 bytov. Hlavné mesto umožní zmenou územného plánu stavať developerom vyšší podiel bytov výmenou za vyčlenenie časti jednotiek ako nájomné byty s regulovaným nájmom. Malo by ísť o projekty v mestských častiach Dúbravka, Rača, Ružinov a Petržalka. Zmluvy majú byť uzatvárané v priebehu jesene tohto roka.

Ostatní partneri by mali vytvoriť 150 nájomných bytov. Medzi spoločnosťami, ktoré chcú vytvoriť byty, sú napríklad Kooperativa, Slovenská sporiteľňa alebo Prvá stavebná sporiteľňa. Ďalšiu spoluprácu dohodli s ministerstvom vnútra, ktoré má ubytovňu na Saratovskej ulici, kde je 150 bytov, ako aj s Bratislavským samosprávnym krajom, ktorý má projekty v Záhorskej Bystrici a Karlovej Vsi.

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom