Bratislava chce informovať návštevníkov hokejového šampionátu o cenách taxislužieb

Taxi pixabay 3.jpg
ilustračné: pixabay.com

Ceny taxislužieb v Bratislave počas majstrovstiev sveta v hokeji pravdepodobne stúpnu.

Hlavné mesto plánuje informovať turistov na informačných miestach k majstrovstvám sveta v hokeji okrem iných aj o cenách taxislužieb v Bratislave. Mesto chce predísť tomu, aby ľudia neplatili príliš vysoké ceny za jazdu taxíkmi. Infopointy návštevníci nájdu napríklad na letisku alebo na hlavnej vlakovej stanici. Informoval o tom viceprimátor Bratislavy Juraj Káčer.

V infopointoch mesto uvedie približnú cenu za prepravu taxíkom z daného miesta do mesta, resp. na štadión a dotyčný sa sám rozhodne, či je ochotný ju akceptovať. „Mesto sa nebude snažiť určovať ceny taxislužieb, ale snažíme sa aktívne komunikovať s tými najväčšími taxislužbami. Turistov chceme hlavne informovať, aby sa vopred spýtali na cenu, koľko bude stáť cesta. My im nechceme diktovať ceny, ale keď vstupujete do auta, mali by vám objektívne povedať cenu. Zásadný problém vidím v tom, že často v taxíkoch ľudia nevedia cenu a následne to musia akceptovať,“ uviedol Juraj Káčer.

Ceny taxislužieb počas majstrovstiev sveta pravdepodobne stúpnu

Keď je dopyt zvýšený, tak sa zvýšia aj ceny. To je bežná ekonomická zákonitosť. Aj ceny hotelov išli hore. Ja by som v tom nevidel nejaký extra problém,“ povedal Branislav Masár z Cech Taxi Bratislava. Ďalej dodáva, že v súvislosti s majstrovstvami vníma pozitívne, že mesto cez svoje informačné kanály komunikuje s turistami a obyvateľmi.

Spoločnosť Bolt, donedávna známa ako Taxify, neplánuje žiadnu úpravu cien, a to ani v priebehu majstrovstiev sveta v hokeji. „Bolt používa tzv. vopred stanovené ceny, ktoré berú do úvahy vzdialenosť, aktuálnu dopravnú situáciu, vyťaženosť vodičov, časy dojazdu a ďalšie faktory. Tento spôsob výpočtu ceny je pripravený aj na väčšie akcie, ako sú práve majstrovstvá sveta a všetky faktory teda dokáže zohľadniť. Počas majstrovstiev sveta ich meniť nebudeme,“ uviedol regionálny manažér Boltu Roman Sysel. Spoločnosti Uber, ktorá ponúka podobné prepravné služby, zatiaľ neposkytla informácie o cenách počas majstrovstiev sveta.

Mesto ceny za jazdu taxíkmi nereguluje

Poplatky za jazdu taxíkmi nie sú v Bratislave regulované, hoci o tejto téme v minulosti taxikári s ministerstvom vnútra rokovali. Podľa bratislavského viceprimátora Juraja Káčera pripravuje magistrát tento rok všeobecne záväzné nariadenie, ktorého cieľom má byť predovšetkým etický kódex pre vodičov taxislužieb.

Mesto nechce regulovať ceny taxislužieb. Skôr zapracujeme na istom etickom kódexe, ktorý môžu taxikári podpísať a my vieme potom poskytnúť rôzne benefity,“ dodal Káčer. Počas minulých majstrovstiev v ľadovom hokeji v roku 2011 boli taxíky označené nálepkou fair play, ktorá zaručovala, že konkrétny taxikár sa riadi etickým kódexom a neoklame cestujúceho.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk