Bratislava chce obnoviť Komenského námestie, náklady by mali dosiahnuť 450-tisíc eur

Komenského námestie
Foto: Forum Film

V súťaži sa hľadá najvhodnejší návrh, podľa ktorého by sa malo Komenského námestie zmeniť na Komenského parčík.

Hlavné mesto Bratislava, Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) a Generálny investor Bratislavy (GIB) vyhlásili dvojetapovú krajinársko – architektonická súťaž na obnovu Komenského námestia. V tlačovej správe o tom informovala Marcela Glevická z MIB.

V súťaži sa hľadá najvhodnejší návrh, podľa ktorého by sa malo Komenského námestie zmeniť na Komenského parčík. Cieľom je dostať do priestoru viac vzrastlej zelene a vytvoriť verejné priestranstvo komorného charakteru v centre mesta,“ uvádza MIB. Predpokladané investičné náklady predstavujú 450-tisíc eur bez DPH, predpokladaná hodnota zákazky je 52-tisíc eur bez DPH.

Celkové úpravy priestoru

Ide o územie, ktoré je súčasťou prepojenia medzi Hviezdoslavovým námestím a východnou časťou centra mesta, s výbornou pešou dostupnosťou, v blízkosti zastávok mestskej hromadnej dopravy, ale zároveň je skryté,“ informuje MIB.

Súčasťou zadania je vypracovanie riešenia krajinnej úpravy, dopravného riešenia, architektonických objektov aj návrh mobiliáru a verejného osvetlenia.

Pamiatková hodnota budov

V tesnom okolí priestranstva sú budovy s pamiatkovou hodnotou, okrem budovy Mestského divadla z východnej strany námestie ohraničuje budova Obchodnej a priemyselnej komory, za divadlom z Gorkého ulice je to národná kultúrna pamiatka Palác Motešických,“ doplnil MIB. Projekt mesto pripravuje od minulého leta.

Počas tohto obdobia prebehol participatívny proces s obyvateľmi a odborníkmi, ktorého výsledky slúžili ako súčasť z podkladov k súťaži. „Súťažné podmienky boli schválené porotou a overené Slovenskou komorou architektov,“ dodáva MIB.

Tranzitná funkcia

Dnešnou hlavnou funkciou Komenského námestia je tranzitná funkcia. „Návštevníci miestom iba prechádzajú a smerujú do práce alebo za službami v okolí. Priestor je v súčasnosti exponovaný slnečným lúčom, čo v kombinácii s homogénnou vrstvou asfaltu a betónu vytvára počas letných mesiacov sálavú plochu,“ vysvetľuje MIB a dodáva, že okrem zelene by tento problém mali návrhy riešiť aj použitím teplotne stabilných materiálov pri návrhu mobiliáru na sedenie, ktorý bude zároveň funkčný a jednoducho udržateľný.

Kompletné podmienky súťaže sú zverejnené na stránke mesta. Termín na predkladanie dokladov do prvej etapy je 29. máj, víťazný návrh by mal byť známy na jeseň tohto roka.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk