Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Komenského námestie
Foto: archívne, bratislava.sk
2. mája 2020 Zaujímavosti od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Bratislava chce obnoviť Komenského námestie, náklady by mali dosiahnuť 450-tisíc eur

V súťaži sa hľadá najvhodnejší návrh, podľa ktorého by sa malo Komenského námestie zmeniť na Komenského parčík.

Hlavné mesto Bratislava, Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) a Generálny investor Bratislavy (GIB) vyhlásili dvojetapovú krajinársko – architektonická súťaž na obnovu Komenského námestia. V tlačovej správe o tom informovala Marcela Glevická z MIB.

V súťaži sa hľadá najvhodnejší návrh, podľa ktorého by sa malo Komenského námestie zmeniť na Komenského parčík. Cieľom je dostať do priestoru viac vzrastlej zelene a vytvoriť verejné priestranstvo komorného charakteru v centre mesta,“ uvádza MIB. Predpokladané investičné náklady predstavujú 450-tisíc eur bez DPH, predpokladaná hodnota zákazky je 52-tisíc eur bez DPH.

Celkové úpravy priestoru

Ide o územie, ktoré je súčasťou prepojenia medzi Hviezdoslavovým námestím a východnou časťou centra mesta, s výbornou pešou dostupnosťou, v blízkosti zastávok mestskej hromadnej dopravy, ale zároveň je skryté,“ informuje MIB.

Súčasťou zadania je vypracovanie riešenia krajinnej úpravy, dopravného riešenia, architektonických objektov aj návrh mobiliáru a verejného osvetlenia.

Pamiatková hodnota budov

V tesnom okolí priestranstva sú budovy s pamiatkovou hodnotou, okrem budovy Mestského divadla z východnej strany námestie ohraničuje budova Obchodnej a priemyselnej komory, za divadlom z Gorkého ulice je to národná kultúrna pamiatka Palác Motešických,“ doplnil MIB. Projekt mesto pripravuje od minulého leta.

Počas tohto obdobia prebehol participatívny proces s obyvateľmi a odborníkmi, ktorého výsledky slúžili ako súčasť z podkladov k súťaži. „Súťažné podmienky boli schválené porotou a overené Slovenskou komorou architektov,“ dodáva MIB.

Tranzitná funkcia

Dnešnou hlavnou funkciou Komenského námestia je tranzitná funkcia. „Návštevníci miestom iba prechádzajú a smerujú do práce alebo za službami v okolí. Priestor je v súčasnosti exponovaný slnečným lúčom, čo v kombinácii s homogénnou vrstvou asfaltu a betónu vytvára počas letných mesiacov sálavú plochu,“ vysvetľuje MIB a dodáva, že okrem zelene by tento problém mali návrhy riešiť aj použitím teplotne stabilných materiálov pri návrhu mobiliáru na sedenie, ktorý bude zároveň funkčný a jednoducho udržateľný.

Kompletné podmienky súťaže sú zverejnené na stránke mesta. Termín na predkladanie dokladov do prvej etapy je 29. máj, víťazný návrh by mal byť známy na jeseň tohto roka.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X