Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obnovené športovisko na Vrútockej, ZŠ Vrútocká
Foto: ilustračné, SITA
18. marca 2020 Správy BratislavaAktuálne správy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Bratislava chce tento rok časť prostriedkov z miestneho poplatku za rozvoj použiť na športoviská

Bratislava z miestneho poplatku za rozvoj od roku 2017 investuje po prvýkrát.

Hlavné mesto Bratislava použije časť prostriedkov z miestneho poplatku za rozvoj na športoviská už tento rok. Bratislava má z poplatkov za rozvoj od roku 2017 k dispozícii 6,098 milióna eur.

Väčšina mestských častí v Bratislave má poplatok za rozvoj na hornej hranici sadzby, a to 35 eur za meter štvorcový plochy. Do rozpočtov pribúdajú milióny eur predovšetkým od developerov.

Zákon o miestnom poplatku za rozvoj bol schválený v roku 2015, ale účinnosť nadobudol 31. decembra 2016. V nadväznosti na to musela byť následne spracovaná a prijatá zmena štatútu mesta, v zmysle ktorej je daný poplatok mestu poukazovaný a prerozdeľovaný. Hlavné mesto získava percentuálny podiel vo výške 32 percent z poplatku za rozvoj a tieto prostriedky musia byť použité v zmysle zákona v danej mestskej časti, ktorá podiel poukázala,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca hlavného mesta Peter Bubla.

Bratislavské mestské časti zinkasovali z miestneho poplatku za rozvoj viac ako 19 miliónov eur. Z uvedenej sumy ostáva mestským častiam 68 percent a 32 percent poukazujú na účet mesta. Z podielu približne 12,9 milióna eur, ktorý pripadá na mestské časti, sa v rokoch 2017 až 2019 využilo len 3,6 milióna eur, čo predstavuje necelých 28 percent.

V rokoch 2017 až 2019 použili výnos z poplatku za rozvoj mestské časti – Ružinov, Záhorská Bystrica, Dúbravka, Staré Mesto, Vrakuňa, Devínska Nová Ves, Nové Mesto a Jarovce, pričom Ružinov mal v roku 2019 z poplatku za rozvoj najväčšie výdavky, a to viac ako 3,2 milióna eur. Petržalka, Rača a Lamač získané prostriedky zatiaľ nepoužili.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X