Bratislava chce tento rok časť prostriedkov z miestneho poplatku za rozvoj použiť na športoviská

Obnovené športovisko na Vrútockej, ZŠ Vrútocká
Foto: ilustračné, SITA

Bratislava z miestneho poplatku za rozvoj od roku 2017 investuje po prvýkrát.

Hlavné mesto Bratislava použije časť prostriedkov z miestneho poplatku za rozvoj na športoviská už tento rok. Bratislava má z poplatkov za rozvoj od roku 2017 k dispozícii 6,098 milióna eur.

Väčšina mestských častí v Bratislave má poplatok za rozvoj na hornej hranici sadzby, a to 35 eur za meter štvorcový plochy. Do rozpočtov pribúdajú milióny eur predovšetkým od developerov.

Zákon o miestnom poplatku za rozvoj bol schválený v roku 2015, ale účinnosť nadobudol 31. decembra 2016. V nadväznosti na to musela byť následne spracovaná a prijatá zmena štatútu mesta, v zmysle ktorej je daný poplatok mestu poukazovaný a prerozdeľovaný. Hlavné mesto získava percentuálny podiel vo výške 32 percent z poplatku za rozvoj a tieto prostriedky musia byť použité v zmysle zákona v danej mestskej časti, ktorá podiel poukázala,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca hlavného mesta Peter Bubla.

Bratislavské mestské časti zinkasovali z miestneho poplatku za rozvoj viac ako 19 miliónov eur. Z uvedenej sumy ostáva mestským častiam 68 percent a 32 percent poukazujú na účet mesta. Z podielu približne 12,9 milióna eur, ktorý pripadá na mestské časti, sa v rokoch 2017 až 2019 využilo len 3,6 milióna eur, čo predstavuje necelých 28 percent.

V rokoch 2017 až 2019 použili výnos z poplatku za rozvoj mestské časti – Ružinov, Záhorská Bystrica, Dúbravka, Staré Mesto, Vrakuňa, Devínska Nová Ves, Nové Mesto a Jarovce, pričom Ružinov mal v roku 2019 z poplatku za rozvoj najväčšie výdavky, a to viac ako 3,2 milióna eur. Petržalka, Rača a Lamač získané prostriedky zatiaľ nepoužili.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk