Bratislava je pod útokmi hackerov, viacero služieb nefunguje

Bratislava utok hacker kolaz.jpg
Foto: ilustračné, GettyImages - koláž BratislavaDen.sk

V dôsledku výpadku nefunguje úhrada parkovného v rámci PAAS, úhradu tak dnes nebudú kontrolovať.

Bratislavský magistrát priznal kybernetický útok na svoj IT systém, niektoré služby nefungujú. Ako informuje hlavné mesto na svojej sociálnej sieti, v stredu 31. mája doobeda sa nemenovaná hackerská skupina prihlásila ku kyberútoku na IT infraštruktúru magistrátu.

Od rána čelíme rozsiahlym výpadkom dostupnosti online služieb vrátane systému PAAS a webovej stránky mesta,“ uvádza samospráva s tým, že nie je možné potvrdiť, či za útokom skutočne stojí skupina, ktorá sa k nemu prihlásila.

S istotou ale na základe dostupných údajov vieme potvrdiť, že ide skutočne o masívny kybernetický DDoS útok,“ konštatuje magistrát. Ako dodáva, aj keď tento typ útoku zapríčinil, že online služby mesta nie sú aktuálne dostupné, neevidujú preniknutie do IT infraštruktúry mesta ani ohrozenie údajov, s ktorými pracujú. Skupina, ktorá sa k útoku hlási, podľa mesta uvádza aj konferenciu Globsec, ktorá práve prebieha v Bratislave, ako možný motív.

V tomto momente nevieme odhadnúť, dokedy bude útok pretrvávať, ani kedy budú všetky online služby opäť dostupné v bežnom režime,“ uvádza magistrát s tým, že robia všetko pre to, aby boli služby obnovené v čo najkratšom čase.

Zároveň komunikujeme a koordinujeme kroky s Národným bezpečnostným úradom, vládnou kyberbezpečnostnou jednotkou CSIRT a poskytovateľom internetových služieb,“ dodáva mesto. V dôsledku výpadku nefunguje úhrada parkovného v rámci PAAS, úhradu parkovného v regulovaných zónach tak dnes celý deň nebudú kontrolovať.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk