Bratislava liekovú agentúru nezíska, neprešla ani prvým kolom

Európska lieková agentúra
SITA/AP

Bratislava nezíska Európsku liekovú agentúru (EMA). Tá sa presťahuje do Amsterdamu. Rozhodol o tom žreb, keď v poslednom kole mali Miláno a Amsterdam rovnaký počet hlasov. Informoval o tom portál EUobserver.

Hlasovali predstavitelia 27 členských krajín Európskej únie. Keďže Slovensko sa podľa ministra zdravotníctva Tomáša Druckera hlasovania zdržalo, z 26 hlasov išlo po trinásť obom krajinám. Rozhodnúť tak muselo žrebovanie.

Podľa neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejnil španielsky portál Aquí Europa, Slovensko sa v prvom kole umiestnilo na štvrtom mieste s 15 bodmi. Predbehli ho Miláno, Amsterdam aj Kodaň.

Bratislavská ponuka tak dôveru hlasujúcich zástupcov členských krajín nezískala. Nezabralo ani kritérium, podľa ktorého by EMA mala prednostne získať krajina, ktorá ešte žiadnu európsku agentúru nemá.

„Bratislava skončila v hlasovaní štvrtá a teda sme nepostúpili iba tesne a to, samozrejme, zamrzí,“ uviedol v stanovisku minister zdravotníctva Tomáš Drucker. Poďakoval krajinám V4 a ostatným členským štátom, ktoré nás podporili. „Som sklamaný, že do druhého kola nepostúpili najlepšie ponuky a rovnako ani jedna krajina z nových členských štátov. Slovensko od samého začiatku zastávalo názor, že má byť zohľadnené geografické kritérium tak, ako ho požadovali samotné členské krajiny v kritériách. Pretože v druhom a treťom kole nebola žiadna krajina, ktorá by zohľadňovala geografické kritérium, Slovensko nepodporilo žiadnu z postupujúcich krajín,“ povedal po hlasovaní minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

Slovenský rezort diplomacie netají sklamanie z toho, že naša kandidatúra v hre o získanie EMA neuspela napriek vynikajúcej ponuke, ktorú predložili spoločne s ministerstvom zdravotníctva.

„Sme presvedčení, že občania EÚ z novších členských štátov očakávali dôležitý signál, že aj nové členské štáty dostanú príležitosť preukázať pripravenosť hostiť takú dôležitú agentúru, ako je EMA. Žiaľ, nevyužila sa možnosť prijať také rozhodnutie, aby bolo aplikované rovnomerné rozmiestnenie podľa geografického princípu,“ uvádza sa v stanovisku, ktoré poskytol hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Susko, keď Bratislava nepostúpila do užšieho výberu. Ako dodal, život ide ďalej a „nám nezostáva iné, len počkať si na meno víťaza a vysloviť presvedčenie, že bude dôstojným sídlom agentúry, a že vytvorí všetky podmienky na to, aby bolo ďalšie fungovanie EMA bezproblémové.“

Hnutie OĽaNO považuje prehru Slovenska za zlyhanie súčasnej vládnej koalície. „Sídlo agentúry na Slovensku mohlo prispieť k rozvoju odvetvia a mohlo poskytnúť lepšie príležitosti pre naše univerzity a výskumníkov. Navyše, zamestnanci európskych agentúr sú zväčša vysokokvalifikovaní pracovníci a celkový ročný rozpočet agentúry je viac ako 322 miliónov eur,“ uviedlo hnutie vo svojej reakcii.

„Na túto príležitosť sme upozorňovali hneď po referende vo Veľkej Británii, no naša vláda sa zobudila, už keď bolo neskoro a viaceré krajiny začali aktívne lobovať a získavať podporu na presídlenie agentúry. Je to o to väčšia škoda, že v EÚ sa takéto agentúry zvyčajne rozdeľujú do krajín, ktoré ešte žiadnu agentúru ani inštitúciu EÚ nemajú. Slovensko je jednou z posledných takýchto krajín,“ pripomína OĽaNO.

Za neúspech slovenskej kandidatúry viní vládu aj strana Sloboda a Solidarita (SaS). „Ukázalo sa, že nestačí len proklamovať záujem Slovenska o hlbšiu európsku integráciu, ale treba robiť reálne kroky, ktoré zo Slovenska urobia rešpektovaný štát Európskej únie,“ vyhlásila strana. Taký štát by podľa nej mal mať nízku korupciu, ctiť si spravodlivosť, mať prehľadný regulačný rámec a jeho predstavitelia by nešírili „proruský naratív tak, ako sa to aktuálne podarilo predsedovi NR SR Andrejovi Dankovi počas návštevy Ruskej federácie. Vo všetkých týchto oblastiach Ficova vláda zlyháva,“ tvrdí SaS.

Na druhej strane, Slovensko a Bratislava sa doteraz zaobišli bez tejto agentúry, takže život ide ďalej, konštatuje SaS: „Len občania by mali vedieť, že vláda Roberta Fica poškodzuje Slovensko a treba ju po nasledujúcich voľbách vymeniť.“

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk