Základným cieľom a úmyslom tejto iniciatívy je spájanie slovenského a srbského národa.
V Bratislave môže vzniknúť pamätník Nikolu Teslu a v Belehrade Milana Rastislava Štefánika. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol veľvyslanec Srbskej republiky na Slovensku Momčilo Babić. Pamätníky dvoch osobností by si dve krajiny mohli navzájom darovať.
Ako veľvyslanec uviedol, iniciatíva už získala podporu oboch predsedov vlád Any Brnabićovej a Petra Pellegriniho. Nasledovným krokom je, aby vlády prijali oficiálne rozhodnutie o financovaní tejto idey.
Výmenu pamätníkov medzi dvomi krajinami inicioval Klub priateľov srbskej kultúry, v ktorom sú členmi aj významné slovenské osobnosti. „Ideu by sme chceli realizovať už v tomto roku, lebo si pripomenieme 140. výročie narodenia Štefánika. On bol aj dobrovoľníkom na srbskom fronte v roku 1915 a toto je výborná príležitosť mu vzdať hold,“ priblížil veľvyslanec.
Už jestvujúce pamätníky
Babić podotkol, že by to mali byť repliky už jestvujúcich pamätníkov a nemala by to byť veľká finančná záťaž ani pre Srbsko, ani pre Slovensko. „Štefánikov pamätník by sme urobili podľa už existujúceho pamätníka v Trnave, autorom ktorého je sochár Ján Koniarek, ktorý mimochodom žil 15 rokov v Belehrade a pracoval pre Karadjordjevićovcov. Teslova replika by bola podľa pamätníka, ktorý sa nachádza v Belehrade pri Chráme svätého Savu,“ vysvetlil.
Základným cieľom a úmyslom tejto iniciatívy je spájanie slovenského a srbského národa. „Tieto dva národy sú veľmi späté, nie sú ani vedomé koľko. Prví Srbi sa na Slovensko presťahovali pred 600 rokmi a viacerí Slováci sú pôvodom Srbi a ani to nevedia,“ priblížil.
Takisto dodal, že slovenská komunita v Srbsku je najlepšia entita, lojálna štátu, pracovitá, ktorá si vybudovala brend insitného maliarstva a na ňu sú pyšné aj Srbsko, aj Slovensko. Podľa neho na úrovni symboliky spájania národov je tento krok veľmi dôležitý.
Kultúrna výmena
Cieľom Klubu priateľov srbskej kultúry je pomáhať vzájomnej kultúrnej, ale aj vedeckej, výmene medzi Srbskom a Slovenskom a iniciovať užšie kontakty v uvedených oblastiach.
Jeho členmi sú napríklad bývalý guvernér Národnej banky Slovenska Jozef Makúch, bývalý rektor Univerzity Komenského Ferdinand Devínsky, predseda Spolku slovenských spisovateľov Miroslav Bielik, literát, prekladateľ, novinár a vydavateľ rodom z Vojvodiny Miroslav Demák či spisovateľ Gustáv Murín, ktorý je zároveň predsedom klubu.