Bratislava očakáva kalamitné sneženie, policajti vyzývajú vodičov k opatrnosti

Pohľad na ľudí na autobusovej zastávke Cintorín Slávičie údolie počas sneženia v Bratislave. Bratislava, 26. november 2021
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Magistrát Bratislavy upozorňuje, že sa očakáva najintenzívnejšie sneženie v hlavnom meste od roku 2013.

Policajti Krajského dopravného inšpektorátu v Bratislave vyzývajú vodičov k zvýšenej opatrnosti v cestnej premávke v súvislosti s predpokladanou snehovou kalamitou na území celého Bratislavského kraja.

Na základe aktuálnych meteorologických informácií by malo v priebehu noci začať výdatne snežiť a počas dňa by malo napadnúť viac ako 20 centimetrov snehu,“ upozorňuje bratislavská krajská polícia.

V prípade takej intenzity sneženia sa budú na viacerých cestných komunikáciách tvoriť snehové záveje a nastanú komplikácie v cestnej premávke.

Polícia apeluje na vodičov, aby svoju jazdu prispôsobili aktuálnym podmienkam, zvýšili opatrnosť a v prípade kalamitnej situácie nevyužívali individuálnu dopravu.

Najintenzívnejšie sneženie

Magistrát Bratislavy upozorňuje, že sa očakáva najintenzívnejšie sneženie v hlavnom meste od roku 2013.

Aj pri nepretržitom 24-hodinovom nasadení všetkých dostupných kapacít zimnej údržby mesta a mestských častí bude situácia v Bratislave počas štvrtka komplikovaná,“ vysvetlila hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová.

Ako dodala, na komunikáciách sa medzi prejazdmi zásahovej techniky bude tvoriť vrstva snehu, čo pravdepodobne spôsobí lokálne komplikácie dopravy, a tiež meškanie alebo výpadky spojov MHD.

Obyvateľom odporúčame, aby počas štvrtka odložili presuny po meste autom, ktoré nebudú nevyhnutné,“ dodala Rajčanová.

Preventívne posypy

S preventívnymi posypmi začne hlavné mesto už v stredu večer. „Pri predpovedanej intenzite sneženia a mrznúcich teplotách nebude posypový materiál postupne stíhať topiť sneh a treba očakávať súvislú vrstvu snehu najmä na chodníkoch, ale aj na cestách, kde bude následne prebiehať pluhovanie,“ uviedla hovorkyňa mesta.

Počas výdatného sneženia vo štvrtok bude prioritou zimnej údržby zlepšovanie zjazdnosti frekventovaných ciest pluhovaním s dôrazom na nepretržité pluhovanie frekventovaných kopcovitých úsekov, priebežné odhŕňanie frekventovaných chodníkov a lávok, minimalizovanie dopadov na MHD dislokovaním záložných autobusov a odťahovej techniky a po ukončení sneženia postupné zabezpečenie zjazdnosti ciest a schodnosti chodníkov v správe mesta.

Výstrahy aj hot linka

Výstrahy pred snehom a snežnými jazykmi a závejmi vydal aj Slovenský hydrometeorologický ústav. Pre Bratislavu a okolie vydal výstrahu 2. stupňa pred snežením a 1. stupeň pred snežnými jazykmi a závejmi.

Očakávať môžeme výskyt hustého sneženia s 15 až 25 cm nového snehu. „Uvedená výška nového snehu predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity (dopravu a pohyb osôb). Predpokladaná výška nového snehu je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká,“ varuje SHMÚ.

Pre obyvateľov bude v najbližších dňoch medzi 07.00 a 19.00 k dispozícii Horúca linka zimnej údržby pre nahlasovanie podnetov, ktorú môžu kontaktovať telefonicky na čísle +421 259 356 777 a e-mailom na zima@bratislava.sk.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk