Mestské časti organizovali počas stredy 1. mája aj sprievodný program.
Stavanie májov má v Bratislave dlhoročnú tradíciu. Máj symbolizoval prejav náklonnosti mládenca k svojej vyvolenej. Mládenci si vyberali na rúbanie rovné vysoké stromy.
Na prelome 19. a 20. storočia sa máje už nestavali individuálne pred dom dievčiny, ale na verejnom priestranstve. Máj ozdobili stužkami, šatkami a následne postavili do vykopanej jamy, ktorú zasypali. Poďte sa s nami pozrieť na to, ako oslavovali príchod mesiaca máj mestské časti.
Ozdobovali aj škôlkari
V Dúbravke sa veľa akcií koná pred domom kultúry a inak tomu nebolo ani prvý májový deň. Vyrástol tam vysoký máj, ktorý pomáhali ozdobovať dúbravskí škôlkari.
Obyvateľom spríjemnil deň sprievodný program, ktorý si pripravili škôlkari. Farebné stužky na máj dali aj policajti či starosta.
Oslava v hojnom počte
Obyvateľov Devínskej Novej Vsi pekné počasie presvedčilo, aby trávili voľný den na čerstvom vzduchu. Desiatky z nich sa prišli pozrieť na stavanie mája.
Mestská časť si pripravila bohatý program. Deti zabával kúzelník a kolotoče, pre dospelých boli prichystané stánky. Máj niesli policajti aj hasiči.
Viacero májov
Na dodržiavanie tradícií dbajú i v Ružinove. Mestská časť si v spolupráci s Cultus Ružinov pripravila celodenný program.
Zaujímavé je, že máje sa stavali až na šiestich miestach, a to v ružinovskom dome kultúry, Parku Trnávka, Parku Ostredky, na Štrkoveckom jazere, pri Trhovisku Miletičova a na Parkovej ulici.
Zdobenie venca
V Lamači stihol máj vyrásť už v pondelok 29. apríla. Mestská časť organizovala s obyvateľmi zdobenie májového venca. Nechýbala ochutnávka susedských jedál či ľudová hudba.
Za účasti krojov
V dobrej nálade za účasti krojov a hasičov privítali 1. máj v Záhorskej Bystrici. Tohtoročný máj je vysoký 22 metrov.
Ak máte chuť zaspievať si na ľudovú nôtu, pripájame video od speváckeho súboru Bystričan.
Majáles v Petržalke
V slovníku má májales definíciu študentských osláv príchodu mája, avšak neoslavujú iba mladí ľudia, ale všetky vekové kategórie. Petržalský majáles štartoval s prvým májovým dňom.
Námestie republiky praskalo vo švíkoch. Prebiehala súťaž vo varení guláša, tvorivé dielne pre deti či vystúpenia folklórnych súborov.
Vyše 10-metrový máj
Symbol jari majú taktiež Podunajské Biskupice. Biskupický máj hrá farbami a pomáhali ho zdobiť škôlkari z miestnych materských škôl. Deti si pripravili kultúrny program zložený z ľudových piesní, básní, tancov a zvykov.