Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
hrad, Hodina Zeme
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA
18. marca 2016 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skTS, © BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Bratislava po prvý raz oslávi Hodinu Zeme nočným koncertom a mestskou cyklojazdou

V sobotu 19. marca v čase 20.30 do 21.30 hod. sa do tmy ponorí množstvo významných svetových pamiatok, firiem a domácností, ktoré sa hlásia k myšlienke Hodiny Zeme. Do akcie sa zapojí aj Bratislava.

V hlavnom meste v sobotu večer zhasne na 60 minút osvetlenie Bratislavského hradu, Prezidentského paláca, Primaciálneho námestia a Veže Starej radnice, Dómu Sv. Martina. Viacero firiem symbolicky vypne svetlo vo svojich firemných priestoroch. Do kampane sa zapoja aj hotely a reštaurácie, symbolicky zhasne Hotel Carlton a Vyhliadková veža UFO na moste SNP.

„V mene Vyhliadkovej veže UFO watch.taste.groove. sme veľmi radi, že sa tento rok v spolupráci s Magistrátom mesta Bratislavy podarí zhasnúť aj celú Vyhliadkovú vežu. Svetlá zhasneme aj v rámci prevádzky, kde budeme hodinu pracovať iba pri svetle sviečok. Na životné prostredie a budúcnosť našej planéty musíme brať všetci ohľad, preto sa vždy snažíme zapájať do podobných aktivít,“ vyjadrili sa z UFO watch.taste.groove.

Most SNP, Nový Most
ilustračné: SITA

Po prvýkrát sa Bratislava pripojí k svetovým metropolám, ktoré organizujú oslavu Hodiny Zeme v centre miest. Podujatie Hodina Zeme v Bratislave sa bude konať na Primaciálnom námestí. Iniciátorom a hlavným organizátorom je organizácia WWF (World Wide Fund for Nature), ktorá stojí za myšlienkou celosvetovej kampane od jej vzniku v roku 2007 a nedávno začala pôsobiť na Slovensku.

Na Primaciálnom námestí sa vytvorí veľký sviečkový symbol Hodiny Zeme a Bratislavčania si budú môcť zapáliť svoju symbolickú sviečku a podporiť tak spoločnú myšlienku. Obrazec sa bude tvoriť zo sviečok od spoločnosti IKEA, ktorá patrí medzi lídrov v rámci firiem zodpovedných voči životnému prostrediu. V boji proti klimatickým zmenám sa zaviazala vyprodukovať toľko obnoviteľnej energie, koľko ich prevádzka sama spotrebuje (do 2020) a podporiť ochranu lesa protredníctvom odberu certifikovaného dreva.

Projekt BikeLab organizácie Orbis Institute prinesie od 18. hodiny Bratislavčanom možnosť vybicyklovať si energiu na výrobu cukrovej vaty a hudobná skupina Funny Fellows si svoj nočný swingový koncert v čase zhasnutia Primaciálneho námestia od 20.30 hod. taktiež „odbicykluje“.

V čase zhasnutia dominánt mesta sa bude konať symbolická cyklojazda Hodiny Zeme, ktorá povedie širším centrom mesta a odštartuje na Primaciálnom námestí. Na nočnú cyklojazdu Bratislavčanov pozýva o. z. Cyklokoalícia a iniciatíva Cyklokuchyňa. „Naším dlhodobým cieľom je podpora výstavby mestských cyklotrás a vytváranie bezbariérových verejných priestorov, čo by výrazne prispelo k zlepšeniu prostredia v  Bratislave“ vysvetľuje Tomáš Peciar z o. z. Cyklokalícia. Cyklistom budú počas jazdy hrať naživo bubeníci z kapely La3No Cubano, ktorí sa povezú na kargobajkoch.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X