Plánovaná prírodná rezervácia bude mať rozlohu viac ako 580 hektárov a nachádza sa najmä na území Mestských lesov v Bratislave.
Hlavné mesto požiadalo o vyhlásenie Prameňa Vydrice za prírodnú rezerváciu. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Bratislavy Katarína Rajčanová.
„Hlavné mesto odoslalo na Ministerstvo životného prostredia SR a na Okresný úrad Bratislava návrh na vyhlásenie nového chráneného územia – prírodnej rezervácie Pramene Vydrice. Začala sa tým posledná etapa procesu vyhlásenia rezervácie, za ktorú bratislavskí aktivisti a ochranári bojujú už viac ako 15 rokov a jej vyhlásenie v petícií podporili tisíce Bratislavčanov,“ uviedla hovorkyňa a dodala, že obyvatelia hlavného mesta sa tak môžu čoskoro dočkať lepšej ochrany lesov a prírody v bratislavskom lesoparku.
Mestské aj štátne lesy
Plánovaná prírodná rezervácia bude mať rozlohu viac ako 580 hektárov a nachádza sa najmä na území Mestských lesov v Bratislave – v okrese Bratislava III., Bratislava IV. ale zasahuje aj do štátnych lesov a do lesov mesta Svätý Jur (okr. Pezinok).
„Z turistickej perspektívy sú to lesy rozprestierajúce sa nad Bratislavou v rámci Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty, od Červeného Mosta po Biely Kríž,“ vysvetlila hovorkyňa.
Vylúčená ťažba dreva aj výstavba
Na navrhovanom území by mala byť úplne vylúčená ťažba dreva či výstavba. „Lesy v okolí riečky Vydrica sú domovom pre bociana čierneho, salamandry škvrnitej či viacero druhov netopierov. Navrhovaný 4. a 5. stupeň ochrany obmedzí nepriaznivý vplyv človeka na území, zabezpečí rozvoj biotopov chránených živočíchov a podporí zachovanie druhovej diverzity,“ uviedla hovorkyňa Bratislavy.
Aktuálny stav umožňuje napríklad lesnú ťažbu, ktorá by mohla mať nepriaznivý vplyv na druhy európskeho a národného významu a spôsobiť pokles ich populácie (napríklad raka riavového či fúzača alpského).
Prírodná rezervácia
Súhlas s vyhlásením prírodnej rezervácie na svojom území schválilo už v roku 2018 bratislavské mestské zastupiteľstvo, pričom však zvýraznilo potrebu ponechania voľného pohybu turistov po rekreačných lesoch a zachovanie priechodnosti chodníkov či cyklotrás. Aj preto sú v navrhovanej rezervácii viaceré činnosti bez obmedzenia.
„Cieľom je zachovať voľný pohyb ľudí, udržiavať priechodnosť a bezpečný stav turistických chodníkov, možnosť jazdiť na bicykli či na koni, organizovanie telovýchovných či športových podujatí. Takisto bude umožnený zber húb a lesných plodov,“ vysvetlil magistrát. „Bratislavské lesy patria medzi najnavštevovanejšie lesy na Slovensku, ich ochrana je preto spoločnou prioritou pre hlavné mesto, ako aj pre ministerstvo životného prostredia a Štátnu ochranu prírody SR,“ uzavrel magistrát.