Bratislava prináša do ulíc novú službu, Nočná pomoc má zvýšiť pocit bezpečia

Nočná pomoc ulice Bratislava
Foto: Bratislava - hlavné mesto SR

Dobrovoľníci sú v uliciach v nočných hodinách cez víkend a v piatok.

Hlavné mesto prináša do ulíc Bratislavy novú službu – Nočnú pomoc alebo aj Armádu špásy. Cieľom je zvýšiť pocit bezpečia v rámci nočného pobytu v meste prostredníctvom tímu vyškolených dobrovoľníčok a dobrovoľníkov z radov obyvateľov mesta.

Ich úloha je predovšetkým preventívna a podporná, nenahrádzajú služby záchranných zložiek, ani neposkytujú sociálne poradenstvo.

Bratislava tým nadväzuje na podobné koncepty zo zahraničných miest, kde je pomoc známa pod rôznymi názvami ako Pouliční anjeli, Nočné sovy a podobne,“ informovala hovorkyňa hlavného mesta Dagmar Schmucková.

Pomoc v rôznych situáciách

Nočná pomoc je pripravená pomôcť v situáciách, ktoré si nevyžadujú zásah polície, ale skôr pomoc zodpovednej verejnosti. Medzi takéto situácie patrí napríklad odprevadenie strateného človeka na zastávku MHD, asistencia človeku, ktorý mohol stratiť svoje veci, poskytnutie podpory ľuďom v emočne vypätých situáciách, či vykonanie ošetrenia pri ľahkých a drobných zraneniach.

Počas víkendov, v piatok a sobotu, v čase od 23.00 do 3.00 hod. ráno sa pohybujú na miestach, ktoré patria k najviac exponovaným z hľadiska koncentrácie ľudí.

Ide napríklad o Kollárovo námestie, Obchodnú ulicu, Námestie SNP, Michalskú či Ventúrsku ulicu. Ide súčasne o lokality, ktoré bývajú aj pod zvýšeným dohľadom Mestskej polície Bratislava.

Prehľad o incidentoch

Na službe Nočná pomoc pracovala Sekcia sociálnych vecí hlavného mesta v spolupráci s Mestskou políciou Bratislavy, ktorá má prehľad o najčastejších incidentoch a kedy a kde k nim zvykne dochádzať.

Nočná pomoc je tu pre všetkých, ktorí ju potrebujú. V žiadnom prípade nenahrádza štandardné záchranné a bezpečnostné zložky, ale odľahčuje ich v prípadoch, kde nie sú potrební. Pri nastavovaní služby sme kládli veľký dôraz na to, aby dobrovoľníci nezabúdali na to, že ich bezpečnosť je prvoradá – zdôrazňujeme im to aj počas školení. Zlatým pravidlom je, že pomáham iným, no vždy v prvom rade dbám na svoju bezpečnosť,“ dodal nočný primátor a poradca primátora pre bezpečnosť Martin Královič.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk