Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto mdpoh m. velcek.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: M. Velček
2. júla 2020 Správy Bratislava od Informačný servis Diskusia()

Bratislava pripravuje kroky vedúce k budúcemu fungovaniu mestskej divadelnej scény (DPOH)

BRATISLAVA 2. júla (BratislavaDeň.sk) – Hlavné mesto SR Bratislava v spolupráci s Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom pripravujú kroky vedúce k budúcemu fungovaniu DPOH. Prvým krokom bude zrealizovanie okrúhlych stolov a diskusií s relevantnými aktérmi o možnej budúcej podobe mestskej divadelnej scény. Tie budú prebiehať počas leta.

Od roku 2010 je na základe uznesenia Mestského zastupiteľstva Bratislavy budova Divadla Pavla Országha Hviezdoslava (DPOH) v prenájme Bratislavského kultúrneho a informačného strediska (BKIS). Divadlo sa stalo aj súčasťou zriaďovacej listiny BKIS, podľa ktorej organizácia rozvíja umeleckú činnosť repertoárom divadelných podujatí Mestského divadla Pavla Országha Hviezdoslava. Zámerom zriaďovateľa organizácie je však uskutočniť reštrukturalizáciu aktivít BKIS. Hlavné mesto informovalo začiatkom roka 2020, že kľúčovou súčasťou reštrukturalizácie BKIS bude práve delimitácia DPOH z činnosti organizácie.

Zámer vychádza z programového vyhlásenia na roky 2019-2022, v ktorom sa vedenie mesta a mestské zastupiteľstvo Hlavného mesta SR Bratislavy zaviazali, že Bratislava vytvorí koncepciu fungovania mestskej divadelnej scény a zabezpečí zdroje pre jej rozvoj. V nasledujúcom období bude preto potrebné rozhodnúť, ako s mestským divadlom pokračovať ďalej.

10 rokov fungovania divadla pod BKIS poukázalo na viaceré rezervy a chýbajúce koncepčné uchopenie činnosti. Divadlo nie je samostatnou organizáciou, nemá vlastný súbor, správu a manažment. Od odbornej verejnosti zaznievajú hlasy upozorňujúce na nevyužitý potenciál spočívajúci vo vytvorení silnej mestskej činohernej scény, ako aj názory, či mesto potrebuje na svojom území ďalšie zriaďované divadlo a či je takýto model finančne udržateľný.

Práve model poskytnutia priestoru pre nezriaďované subjekty, ktorý by aspoň z časti saturoval chýbajúci priestor v meste pre nezávislú tvorbu, bol hlavným motívom verejnej súťaže na prevádzkovateľa priestoru, ktorú mesto Bratislava vyhlásilo v roku 2008. Zo súťaže vzišiel projekt, v rámci ktorého mal priestor slúžiť v prevádzke občianskeho združenia na divadlo, tanec a hudbu rôznych žánrov. Kultúrnu činnosť mali doplniť výstavy a rôzne edukačné podujatia pre deti a dospelých. Mestskí poslanci však víťaza nepotvrdili a po neúspešnom pokuse zriadiť samostatnú príspevkovú organizáciu v roku 2010 divadlo prenajali BKIS na obdobie 10 rokov.

Do aktuálnych plánov zasiahla koronakríza, ktorá vstupuje do procesu predovšetkým z finančného hľadiska a s tým spojeného možného posunu termínu prijatia nového modelu fungovania. Súčasná situácia však nemá vplyv na záväzok mesta spustiť proces vedúci k nastaveniu budúceho modelu fungovania mestskej divadelnej scény.

Prvým krokom bude zrealizovanie okrúhlych stolov a diskusií s relevantnými aktérmi o možnej budúcej podobe mestskej divadelnej scény. S procesom začína mesto už počas tohto leta. V priebehu júla až augusta sa uskutočnia okrúhle stoly a prezentácie, na ktorých sa pomenuje súčasná situácia a sformulujú očakávania a potreby. Cieľom bude výber variantu budúceho fungovania, ktorý bude realizovateľný z pozície zriaďovateľa, a ktorý bude primerane reagovať na existujúce potreby v tomto segmente. Proces bude prebiehať v gescii oddelenia kultúry magistrátu mesta Bratislava v spolupráci s BKIS.

Mesto si je vedomé rôznych perspektív, ako aj záujmov a názorov v tejto oblasti. Priestor na vyjadrenie bude preto mať každý relevantný názor. Úlohou mesta bude diskusiu moderovať, ponúknuť varianty, vysvetliť legislatívne a finančné limity a možnosti mesta tak, aby neboli vzbudené nereálne očakávania. Výsledkom budú mestom vypracované variantné riešenia (modely) využitia a prevádzky priestorov, ktoré budú zohľadňovať ekonomickú situáciu. Podmienkou bude jasný plán udržateľnosti ako súčasť činnosti a budúcej prevádzky.

Možné modely sa odprezentujú verejnosti na záverečnom stretnutí v septembri. Dôležité je, aby sa na výsledný model nastavil mestský rozpočet. Na základe výsledného variantu fungovania mestskej divadelnej scény bude vyhlásené transparentné výberové konanie s podmienkou predloženia koncepcie činnosti DPOH v zmysle preferovaného variantu (požiadavky zriaďovateľa).

Mesto Bratislava si stanovilo najneskorší termín plnohodnotného rozbehnutia výsledného modelu na sezónu 2022/2023. Do tohto obdobia budú priestory DPOH naďalej prevádzkované BKIS. Predĺženie nájmu organizácii schválilo mestské zastupiteľstvo na júnovom zasadnutí.

„Teší nás, že môžeme Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava spravovať ďalšie dva roky. Tie vnímame predovšetkým ako „tranzitné obdobie“, v ktorom je žiadané vyskúšať a otestovať nové prístupy aj formáty, ktoré pomôžu divadlo čo najviac otvoriť rôznorodým projektom, a tak ho maximálne sprístupniť verejnosti. Verím, že názory, ktoré zaznejú počas leta v rámci odborných diskusií v divadle, a budú sformulované do konštruktívnych odporučení a záverov, nám tiež výrazne pomôžu pri nastavovaní profilu divadla na nadchádzajúce dva roky.“,  uviedla Katarína Hulíková, riaditeľka BKIS.

BKIS bude počas tohto obdobia prinášať žánrovo pestré formáty vo vysokej kvalite, ale aj úspešné tituly z predchádzajúceho repertoáru divadla rozšírené o kvalitný sprievodný program. Ten by mal pracovať s priestorom divadla komplexnejšie a využívať všetky jeho unikátnosti, ako je napr. CO kryt. Zámerom je tiež podporiť nekomerčné prenájmy tak, aby tvorili stálu súčasť celkovej dramaturgie divadla.

Všetky informácie  z procesu budú transparentne komunikované na stránke divadla https://dpoh.sk/zamer/.

Pripravené v spolupráci s: BKIS

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X