Bratislava sa prvý septembrový víkend vráti k remeslám a histórii

jarmok, hody
ilustračné: SITA

V minulosti si ľudia mnoho vecí nemohli kúpiť v obchode, ale si museli ich vyrobiť. ÚĽUV zavíta do ulíc Bratislavy a ukáže najmä mladým, ako sa pracovalo kedysi. 

Podujatie s nádychom histórie sa bude konať 2. a 3. septembra od 10. hodiny do 18. hodiny. Na Hviezdoslavovom námestí sa predstaví viac ako 100 ľudovoumeleckých výrobcov. Návštevníkom predstavia súčasnú podobu tradičných remesiel. Na Radničnom námestí bude „Čipkované Slovensko“. Ide o predvádzanie čipkovania rôznych klubov Slovenska.

Jarmok, remeselné trhy
ilustračné: pixabay.com

Hlavný program je pripravený na Hlavnom námestí. Predstavia sa tam FS Illosvai, FS Mladosť, Barbora Blahová, sestry Matákové, Gajdošská dvojka Beskyd, Peter Vajda a mnohí ďalší. Na Hviezdoslavovom námestí bude ukážka gajdovania, fujarovania či zábava s remeselníkmi.

Organizátori nezabudli ani na tých najmenších. Na Primaciálnom námestí je pripravený program. Deti sa môžu tešiť na kolotoč na ručný pohon či na zapletenie vrkočov. V sobotu je pripravené bábkové predstavenie s názvom Kohútik a Sliepočka. Pre deti vo veku od 4 do 15 rokov je pripravená škola remesiel.

Remesla sita.jpg
SITA

Gurmáni si tiež prídu na svoje. Na Rybnom námestí bude ochutnávka jedál z tradičnej slovenskej kuchyne. Hostia sa môžu tešiť na bryndzové pirohy či domáce halušky.

Pre veriacich je pripravená v nedeľu o 8.30 hod. omša. Svätá omša za nositeľov tradícií sa bude konať v Kaplnke sv. Ladislava.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk