Bratislava sa ráta: Sčítanie obyvateľov domov a bytov už začalo, nezabudnite vyplniť formulár

rodina scítanie obyvatelov
Foto: ilustračné, GettyImages

Tentokrát sa koná sčítanie obyvateľov výhradne elektronicky, takže stačí ak vyplníte jednoduchý formulár cez počítač, tablet či mobil.

Od 15. februára do 31. marca 2021 prebieha celoslovenské sčítanie obyvateľov domov a bytov, ktoré realizuje Štatistický úrad SR. Keďže je plne elektronické, stačí vám vyplniť formulár z pohodlia domova cez počítač, tablet či mobil. Taktiež sa môžete zapojiť do sčítavania aj pomocou mobilnej aplikácie. Vyplnenie formulára zaberie približne 5 minút.

Online sčítanie nie je anonymné, pretože na začiatku sa prihlasujete rodným číslom alebo elektronickým občianskym preukazom.

Takýmto spôsobom sa akoby vytvorí vaše vlastné konto, kde ďalej odpovedáte na otázky, ktorých vyplnenie je jednoduché a musí byť pravdivé. V prípade, že ste sa pomýlili, môžete vaše odpovede upraviť aj po odoslaní.

Veľmi dôležité pre Bratislavu

Obzvlášť pre Bratislavu je sčítanie veľmi dôležité, nakoľko má po 10 rokoch možnosť sčítať jej obyvateľov nanovo a získať spravodlivé financie, o ktoré bola ukrátená pri poslednom sčítaní v roku 2011.

Ak sa sčítame všetci, Bratislava získa dodatočných 10 miliónov eur ročne, za ktoré by sme mohli napríklad kúpiť 4 nové električky alebo 35 kĺbových autobusov, vysadiť 13-tisíc stromov, opraviť 111-tisíc m2 ciest a chodníkov alebo za ne vieme postaviť 13-20 km cyklotrás v kombinácii intravilán/extravilán. To všetko len za pár klikov každého z nás. Preto verím, že sa k tomu postavíme zodpovedne a využijeme túto jedinečnú príležitosť,“ povedal primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Pomoc pri sčítaní

Pre osoby bez techniky či pripojenia na internet budú k dispozícií asistenti v teréne, ktorí však budú pomáhať až od 1. apríla do 31. októbra 2021 podľa toho, ako to dovolí aktuálna epidemiologická situácia.

Asistenti budú chodiť na požiadanie do domácností a pomáhať sa sčítať. Preto aj ľudia, ktorí nemajú prístup k internetu, nemusia mať obavy, že si nesplnia povinnosť sčítať sa.

Dôležité informácie

Povinnosť sčítať sa má úplne každý a to aj bábätká, ktoré sa narodili do 31. decembra 2020, pretože údaje sa vzťahujú k polnoci zo štvrtka 31. decembra 2020 na piatok 1. januára 2021. Rodičia tak majú povinnosť zahrnúť do sčítania aj svoje deti.

Vďaka sčítaniu sa dozvedáme dôležité informácie o stave spoločnosti, o jej demografických, sociálno-ekonomických a kultúrnych štruktúrach. Preto výsledky z neho prinášajú východisko pre správne pochopenie fungovania spoločnosti, pre prognózovanie jej ďalšieho vývoja, či pre zaujatie kvalifikovaných stanovísk k spoločenským a ekonomickým otázkam.

Mestu to prinesie:

  • vyššiu bezpečnosť v meste
  • viac parkovacích domov a garáží
  • krajšie a udržiavanejšie cesty bez výtlkov, viac opravených chodníkov, zastávok MHD a viac bezbariérových priechodov
  • modernejšie, dostupnejšie a krajšie verejné priestranstvá
  • viac zelene a jej kvalitnejšia údržba
  • rozvoj dopravy, kultúry, bývania či podpory sociálne znevýhodnených

Bližšie informácie o sčítaní nájdete na webovej stránke tu. V prípade potreby sa obyvatelia budú môcť informovať aj na infolinke 0800 222 888 alebo na bratislavasarata@bratislava.sk.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk