Bratislava sa vráti do čias Veľkej Moravy. Na Hrad prichádza putovná výstava

Bratislavský hrad
SITA

Medzinárodná putovná výstava Veľká Morava a počiatky kresťanstva prináša unikátne archeologické nálezy z 30 inštitúcií z Čiech, Moravy, Slovenska, Rakúska a Poľska.

Veľká Morava a počiatky kresťanstva sú témou aj názvom medzinárodnej putovnej výstavy, ktorú vo štvrtok slávnostne otvoria na Bratislavskom hrade. Na výstavu pozýva verejnosť do svojich expozícií na Hrade Slovenské národné múzeum – Historické múzeum od piatka 7. augusta až do 1. novembra tohto roka.

Ako ďalej informovalo národné múzeum, záujemcovia si budú môcť v Rytierskej sieni Bratislavského hradu prehliadnuť približne 1 400 vzácnych archeologických nálezov, z ktorých viaceré neboli doteraz nikdy vystavené.

Unikátne archeologické nálezy, požičané z 30 inštitúcií z Čiech, Moravy, Slovenska, Rakúska a Poľska obohacujú modely vybraných veľkomoravských kostolov, pohrebísk a ďalších objektov, 3D vizualizácie i projekcie rekonštrukcií sakrálnych stavieb, avizovalo výstavu SNM v tlačovej správe.

Výstava je súčasťou českého projektu Velká Morava a 1150 let křesťanství ve středu Evropy. Projekt trvá tri roky, od roku 2012 do roku 2015 a finančne ho podporilo Ministerstvo kultúry Českej republiky.

„Základnou ideou projektu je christianizácia Veľkej Moravy, spojujúca hmotné i nehmotné národné kultúrne dedičstvo, ktorá vyžaduje zhrnutie nových poznatkov najmä pri príležitosti 1150. výročia príchodu Cyrila a Metoda do stredoeurópskeho priestoru, ktoré pripadlo na rok 2013,“ píše sa o projekte na jeho webstránke http://iabrno.cz/velkamorava/NAKI_home.html.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk