Bratislava sa zapojila do Smart City projektu Atelier, do mesta pritečie takmer 400-tisíc eur

Staré mesto
Foto: ilustračné, pixabay.com

Rozpočet celého schváleného projektu Atelier je 22 miliónov eur.

Od začiatku novembra spustili Smart City projekt s názvom Atelier a Bratislava je jedným zo spolupracujúcich miest. Projekt Atelier je financovaný z programu EÚ na podporu výskumu a inovácií Horizont 2020.

Ako pre agentúru SITA potvrdil hovorca Bratislavy Peter Bubla, mesto ako partner projektu dostane grant 385-tisíc eur pri 100-percentnom financovaní z eurofondov. Rozpočet celého schváleného projektu je takmer 22 miliónov eur, z čoho grant EÚ predstavuje približne 20 miliónov eur.

Projekt Atelier – Inteligentné mestá riadené komunitami – koordinuje hlavné mesto Holandska Amsterdam a realizuje ju so zapojením 30 partnerov z 11 krajín. Zameriava sa, ako vysvetlil Bubla, na „rozvoj pozitívne energetických oblastí s hlavnými ambíciami udržateľnosti a uhlíkovej neutrality.“ Projekt má predstaviť inovatívne riešenia, ktoré integrujú budovy s inteligentnou mobilitou a technológiami. Ide o také budovy, ktoré viac energie vytvoria než spotrebujú.

Viacero miest

Do projektu Atelier sú v rámci strednej Európy zapojené okrem Bratislavy aj hlavné mesto susedného Maďarska Budapešť či poľský Krakov. Spolupracujúcimi mestami sú aj Kodaň, portugalský Matoshnos či lotyšské hlavné mesto Riga.

Konzorcium projektu tvoria tiež holandské hlavné mesto Amsterdam, španielske mesto Bilbao, španielska organizácia Tecnalia, holandská organizácia TNO a De Waag Society, Amsterdamská univerzita aplikovaných vied a mnohé ďalšie organizácie.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk