Bratislava v pohybe štartuje už túto nedeľu. Na čo všetko sa môžete tešiť?

Bratislava v pohybe, tanec
SITA

Medzinárodný tanečný festival Bratislava v pohybe ponúkne v sprievodnom programe workshop na Tanec & Video pod vedením popredného slovenského tanečníka a choreografa Stanislava Dobáka.

Jeden z mála festivalov súčasného tanca na Slovensku, medzinárodný tanečný festival Bratislava v pohybe, pozýva priaznivcov na 19. ročník podujatia už od nedele 4. októbra. Festival otvorí vystúpenie skupiny súčasného tanca z krajiny vychádzajúceho Slnka, Tao Dance Theater. Čínski hostia prídu na festival po prvý raz v jeho histórii. Ich predstavenie „6“ a „7“ otvorí program Bratislavy v pohybe v nedeľu o 19. hodine v historickej budove Slovenského národného divadla.

Organizátori festivalu z Asociácie Bratislava v pohybe prinesú od 4. do 24. októbra aj diela špičkových súborov a umelcov súčasného tanca z Izraela, Švajčiarska, Česka, Slovinska a Slovenska. Počas siedmich večerov sa predstaví široké spektrum súčasného tanca, od diel choreografov, ktorí sú partnermi filozofov, až po práce choreografov spolupracujúcich s výtvarným umením.

Vidieť sa bude dať i tanec vychádzajúci zo športových techník i tanec využívajúci najnovšie počítačové technológie, avizovala riaditeľka festivalu Miroslava Kovářová. Bratislavu v pohybe doplní tanečný workshop s popredným slovenským tanečníkom a choreografom Stanislavom Dobákom.

V otváracom predstavení festivalu „6“ a „7“, očíslovanej sérii minimalistických experimentov choreografa Tao Ye skúmajú siedmi tanečníci potenciál ľudského tela ako vizuálneho prvku oslobodeného od príbehu. Autor upriamuje pozornosť divákov na procesy cítenia a vnímania, cez pohyb tela ich vťahuje do magickej meditácie.

Okrem predstavení v divadlách bude Bratislava v pohybe pokračovať v úspešnej akcii uvádzania tanca na netradičných miestach. Súčasťou programu je tak aj premiéra produkcie slovenských choreografov v kaviarni Urban House. Hlavný program festivalu je počas októbrových víkendov naplánovaný v historickej budove SND, v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava, v priestore A4 a v Urban House na Laurinskej ulici.

Po čínskej hviezde festivalu bude druhým predstavením na Bratislave v pohybe 5. októbra premiéra troch autorov – Marty Polákovej, Juraja Koreca a Petra Šavela, Pocitové roz-umenie. Predstavenie využíva pre tanec netradičné prostredie kaviarne Urban House a divákom sľubuje zážitok z tesnej blízkosti. V kaviarni bude mať reprízu už 6. októbra a následne by sa tu malo hrávať každý mesiac.

Aj tento rok prinesie festival do hlavného mesta izraelských tanečníkov, tentoraz 10. októbra publikum v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava uvidí choreografiu Shifters, We Do Not Torture People, v ktorej choreografka Noa Shadur skúma postavenie človeka v dobe terorizmu. Festival sa od 12. októbra presunie do A4, kde na úvod prinesie titul Lovecká sezóna od Milana Tomášika.

Večer 17. októbra bude patriť dielu na rozhraní tanca, performancie a grafického umenia Black Out, v ktorom švajčiarsky choreograf Philippe Saire stavia divákov nad tanečníkov. Na záver festivalu, 23. a 24. októbra, majú priaznivci súčasného tanca v A4 šancu vidieť predstavenie z Českej republiky DOT504 Dance Company Collective Loss of Memory a predstavenie z Talianska od Alessandra Sciarroniho Jozef_predstavenie pre deti.

Novinkou Bratislavy v pohybe je práve dielo talianskeho hosťa, ide totiž o historicky prvé dielo pre deti zaradené na program festivalu. Hrať sa bude v dvoch časoch, o 15.00 a 17.30 hod.

Bratislava v pohybe ponúkne v sprievodnom programe od 9. do 11. októbra workshop Tanec & Video na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Workshop je zameraný na prepájanie médií pohybu tanca a vizuálneho umenia pod vedením známeho slovenského tanečníka a choreografa Stanislava Dobáka, ktorý pôsobí v Bruseli.

Účastníci workshopu si vyskúšajú možnosti prepojenia pohybu, tanca a ich filmového spracovania. Výsledkom bude vytvorenie vlastného minútového tanečného minividea, ktoré urobia na vlastný smartphone, kameru či fotoaparát.

Vstupenky na všetky predstavenia si budú môcť priaznivci súčasného tanečného umenia kúpiť online na webstránke festivalu http://www.abp.sk, alebo priamo v divadlách pred začiatkom predstavenia.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk