Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
doprava, mhd
ilustračné, zdroj foto: DPB
17. septembra 2020 Správy Bratislava od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Bratislava v rámci tohtoročného Európskeho týždňa mobility podporí ekologické formy dopravy

Bezplatné jazdy MHD, na ktoré sú Bratislavčania zvyknutí počas ETM, tento rok v ponuke nie sú.

Bratislava tento rok v rámci Európskeho týždňa mobility (ETM) podporí ekologické formy dopravy. O akciách pri príležitosti ETM informovala hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová.

V stredu 16. septembra sa začal ETM, počas ktorého si ľudia môžu vyskúšať bezplatnú jazdu novými elektrobusmi, dať si opraviť bicykel, záujemcovia o ročný predplatný lístok na bratislavskú MHD získajú pri jeho kúpe darček a deti a mládež môžu súťažiť o tri 90-dňové predplatné cestovné lístky,“ uviedla hovorkyňa.

Bezplatné jazdy

Bezplatné jazdy MHD, na ktoré sú Bratislavčania zvyknutí počas ETM, tento rok v ponuke nie sú.

Na základe pozitívneho ohlasu počas minuloročnej akcie v rámci ETM pripravujeme trvalé riešenie na zníženie ceny za ročný predplatný cestovný lístok. Proces trvalej zmeny cenníka bol poznamenaný situáciou súvisiacou s COVID-19 a aktuálne je schvaľovanie takejto zmeny ovplyvnené aj rozhodnutím vlády o sociálnom balíčku. Na podporu verejnej dopravy bolo spustené predlžovanie predplatených cestovných lístkov platných počas obmedzení pre pandémiu COVID-19,“ vysvetľuje mesto.

Darček k lístku

Záujemcovia o ročný predplatný lístok na bratislavskú MHD získajú pri jeho kúpe v predajniach DPB darček, ktorým je vstupenka do Slovenského národného múzea – Historického múzea v priestoroch Bratislavského hradu.

Využiť ju môžu napríklad na návštevu výstavy N89 – Cesta k slobode. Platnosť akcie je do rozdania všetkých vstupeniek a platí vo všetkých predajniach DPB,“ informuje mesto.

Deti a mládež môžu súťažiť o tri 90-dňové predplatné cestovné lístky v súťaži MHD Bingo. Podmienkou je odfotografovanie sa s trolejbusmi a električkami minimálne na 14-tich linkách.

Nové elektrobusy

Počas víkendu 19. až 20. septembra budú centrom mesta bezplatne premávať nové elektrobusy Dopravného podniku Bratislava (DPB) na trase linky M v intervale 15 minút.

DPB nimi pripomenie motív ETM – Čistejšia doprava pre všetkých. V interiéri elektrobusov sa budú nachádzať prezentácie úspechov a zlepšení MHD v Bratislave za posledný rok,“ uvádza magistrát.

Linka M bude premávať medzi 10.30 až 18.00 hod. po trase SND – Nám. SNP – Štefánikova – Hlavná stanica – Šancová – Račianske mýto – Legionárska – Dostojevského rad – nábrežie – Mostová – SND.

Sčítače cyklistov

V piatok dopoludnia DPB predstaví svoj elektrobus na akcii Do školy na bicykli 2020 na parkovisku Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Príslušníci mestskej polície si na školách v Záhorskej Bystrici a so žiakmi Staromestských škôl pripomenú pravidlá cestnej premávky počas dopravnej výchovy. V utorok 22. septembra mesto inštaluje sčítače cyklistov na Starom moste a na Dvořákovom nábreží.

Tieto nám zabezpečia lepšie dáta pri navrhovaní možných cyklotrás. Sčítače budú mať podobu vizuálnych LED panelov a budú v reálnom čase ukazovať počet cyklistov za ten-ktorý deň ako i za celý rok a prašnosť ovzdušia,“ informuje magistrát. V pondelok medzi 17.00 až 19.00 na Primaciálnom námestí a v utorok na Dvořákovom nábreží si môžu dať cyklisti opraviť svoje bicykle.

Mestský bikesharing

Mestský bikesharing Slovnaft BAjk v tomto týždni posilní svoju flotilu o 150 nových bicyklov. „Navýšenie počtu bicyklov sa deje aj v súlade s rastom počtu dokovacích staníc v uplynulých týždňoch a celkovým rozšírením systému do mestských častí Vrakuňa, Rača a posilnení v Novom Meste,“ uvádza mesto a dodáva, že aktuálne je k dispozícii 96 dokovacích staníc.

Vzhľadom na protiepidemiologické opatrenia nebude možné realizovať hromadnú cyklojazdu mestom, ktorá bola plánovaná počas ETM. Z rovnakých dôvodov nevypravíme ani historické električky,“ doplnilo mesto.

Zlepšenie podmienok

V rámci ETM mesto predstavilo cykloprojekty, ktoré plánuje zrealizovať po ukončení povoľovacieho procesu.

Prvým je cyklotrasa Bosáková – napojenie cyklotrasy od Starého Mosta/Chorvátskeho ramena k Mamateyovej ulici, ktorá bola realizovaná v lete.

Na cyklotrase Vlárska zlepšíme podmienky pre MHD aj riešenie pre cyklistov, na cyklotrase Krížna pripravujeme dočasné riešenie do času, kým bude vybudovaná Ružinovská radiála, po cyklotrase Záhradnícka budú viesť ochranné pruhy v obidvoch smeroch od Svätoplukovej po Miletičovu ulicu, súvislé ochranné pruhy v oboch smeroch pripravujeme po rekonštrukcii povrchu aj na cyklotrase Pri kríži a na Rajskej sa schvaľuje zmena dopravného značenia a pridanie pruhu pre cyklistov v protismere,“ vymenoval magistrát plánované zmeny.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X