Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
doprava, mhd
Foto: ilustračné, DPB
17. septembra 2020 Správy Bratislava od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Bratislava v rámci tohtoročného Európskeho týždňa mobility podporí ekologické formy dopravy

Bezplatné jazdy MHD, na ktoré sú Bratislavčania zvyknutí počas ETM, tento rok v ponuke nie sú.

Bratislava tento rok v rámci Európskeho týždňa mobility (ETM) podporí ekologické formy dopravy. O akciách pri príležitosti ETM informovala hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová.

V stredu 16. septembra sa začal ETM, počas ktorého si ľudia môžu vyskúšať bezplatnú jazdu novými elektrobusmi, dať si opraviť bicykel, záujemcovia o ročný predplatný lístok na bratislavskú MHD získajú pri jeho kúpe darček a deti a mládež môžu súťažiť o tri 90-dňové predplatné cestovné lístky,“ uviedla hovorkyňa.

Bezplatné jazdy

Bezplatné jazdy MHD, na ktoré sú Bratislavčania zvyknutí počas ETM, tento rok v ponuke nie sú.

Na základe pozitívneho ohlasu počas minuloročnej akcie v rámci ETM pripravujeme trvalé riešenie na zníženie ceny za ročný predplatný cestovný lístok. Proces trvalej zmeny cenníka bol poznamenaný situáciou súvisiacou s COVID-19 a aktuálne je schvaľovanie takejto zmeny ovplyvnené aj rozhodnutím vlády o sociálnom balíčku. Na podporu verejnej dopravy bolo spustené predlžovanie predplatených cestovných lístkov platných počas obmedzení pre pandémiu COVID-19,“ vysvetľuje mesto.

Darček k lístku

Záujemcovia o ročný predplatný lístok na bratislavskú MHD získajú pri jeho kúpe v predajniach DPB darček, ktorým je vstupenka do Slovenského národného múzea – Historického múzea v priestoroch Bratislavského hradu.

Využiť ju môžu napríklad na návštevu výstavy N89 – Cesta k slobode. Platnosť akcie je do rozdania všetkých vstupeniek a platí vo všetkých predajniach DPB,“ informuje mesto.

Deti a mládež môžu súťažiť o tri 90-dňové predplatné cestovné lístky v súťaži MHD Bingo. Podmienkou je odfotografovanie sa s trolejbusmi a električkami minimálne na 14-tich linkách.

Nové elektrobusy

Počas víkendu 19. až 20. septembra budú centrom mesta bezplatne premávať nové elektrobusy Dopravného podniku Bratislava (DPB) na trase linky M v intervale 15 minút.

DPB nimi pripomenie motív ETM – Čistejšia doprava pre všetkých. V interiéri elektrobusov sa budú nachádzať prezentácie úspechov a zlepšení MHD v Bratislave za posledný rok,“ uvádza magistrát.

Linka M bude premávať medzi 10.30 až 18.00 hod. po trase SND – Nám. SNP – Štefánikova – Hlavná stanica – Šancová – Račianske mýto – Legionárska – Dostojevského rad – nábrežie – Mostová – SND.

Sčítače cyklistov

V piatok dopoludnia DPB predstaví svoj elektrobus na akcii Do školy na bicykli 2020 na parkovisku Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Príslušníci mestskej polície si na školách v Záhorskej Bystrici a so žiakmi Staromestských škôl pripomenú pravidlá cestnej premávky počas dopravnej výchovy. V utorok 22. septembra mesto inštaluje sčítače cyklistov na Starom moste a na Dvořákovom nábreží.

Tieto nám zabezpečia lepšie dáta pri navrhovaní možných cyklotrás. Sčítače budú mať podobu vizuálnych LED panelov a budú v reálnom čase ukazovať počet cyklistov za ten-ktorý deň ako i za celý rok a prašnosť ovzdušia,“ informuje magistrát. V pondelok medzi 17.00 až 19.00 na Primaciálnom námestí a v utorok na Dvořákovom nábreží si môžu dať cyklisti opraviť svoje bicykle.

Mestský bikesharing

Mestský bikesharing Slovnaft BAjk v tomto týždni posilní svoju flotilu o 150 nových bicyklov. „Navýšenie počtu bicyklov sa deje aj v súlade s rastom počtu dokovacích staníc v uplynulých týždňoch a celkovým rozšírením systému do mestských častí Vrakuňa, Rača a posilnení v Novom Meste,“ uvádza mesto a dodáva, že aktuálne je k dispozícii 96 dokovacích staníc.

Vzhľadom na protiepidemiologické opatrenia nebude možné realizovať hromadnú cyklojazdu mestom, ktorá bola plánovaná počas ETM. Z rovnakých dôvodov nevypravíme ani historické električky,“ doplnilo mesto.

Zlepšenie podmienok

V rámci ETM mesto predstavilo cykloprojekty, ktoré plánuje zrealizovať po ukončení povoľovacieho procesu.

Prvým je cyklotrasa Bosáková – napojenie cyklotrasy od Starého Mosta/Chorvátskeho ramena k Mamateyovej ulici, ktorá bola realizovaná v lete.

Na cyklotrase Vlárska zlepšíme podmienky pre MHD aj riešenie pre cyklistov, na cyklotrase Krížna pripravujeme dočasné riešenie do času, kým bude vybudovaná Ružinovská radiála, po cyklotrase Záhradnícka budú viesť ochranné pruhy v obidvoch smeroch od Svätoplukovej po Miletičovu ulicu, súvislé ochranné pruhy v oboch smeroch pripravujeme po rekonštrukcii povrchu aj na cyklotrase Pri kríži a na Rajskej sa schvaľuje zmena dopravného značenia a pridanie pruhu pre cyklistov v protismere,“ vymenoval magistrát plánované zmeny.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X