Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Palazzo Vecchio
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Palazzo Vecchio. Foto: SITA/AP
28. apríla 2016 Zaujímavosti od BratislavaDen.skbratislava.sk, © BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Bratislava vo Florencii: Skrytý príbeh veduty nášho hlavného mesta ožije v Palazzo Vecchio

Jedno z najstarších zobrazení Bratislavy s historickým názvom Possonia sa nachádza vo Florencii. Pri príležitosti 450. výročia zhotovenia fresky ju florentská radnica dala zreštaurovať ako prvú spomedzi 14 fresiek miest habsburskej monarchie na prvom nádvorí radnice Palazzo Vecchio.

Bratislavský magistrát spolu s ďalšími partnermi usporiadajú 4. mája konferenciu Veduta Bratislavy v Palazzo Vecchio vo Florencii (jej skrytý príbeh) spolu s otvorením rovnomennej výstavy.

Za mesto Florencia podujatie otvorí námestníčka primátora Nicoletta Mantovani (vdova po slávnom tenorovi Lucianom Pavarottim) a za mesto Bratislava námestníčka primátora Iveta Plšeková, ktorá povedie delegáciu zástupcov mesta Bratislavy a odborných prezentátorov na konferencii archeológov a historikov.

Veduty miest habsburskej monarchie a Svätej ríše rímskej nemeckého národa, čiže aj Bratislavy, boli svadobným darom k sobášu dcéry Ferdinanda I. Habsburského – Johanny Rakúskej (Giovanna D´Austria) s Františkom Medicim v roku 1565. Bratom Johanny bol prvý uhorský kráľ korunovaný v Bratislave – Maximilián II. (1563).

Okrem Bratislavy sú na nádvorí vyobrazené ďalšie mestá – Praha, Passov, Klosterneuburg, Stein am Rhein, Graz, Innsbruck, Linz, Freiburg im Breisgau, Kostnica, Hall, Eberndorf, Viedenské Nové Mesto (Wiener Neustadt), Viedeň. Práve freska Bratislavy je jednou z lepšie zachovaných, čo umožnilo identifikovať jej predlohu ako podklad pre reštaurovanie.

Autori fresky Possonia v Palazzo Vecchio sa inšpirovali vedutou Bratislavy z letáka z roku 1563 signovanou iniciálkami HM. Podľa niektorých bádateľov je autorom pôvodnej predlohy, ktorá zobrazuje korunovačné slávnosti cisára Maximiliána II. v Bratislave v roku 1563, Hans Mayr (lipský grafik a maliar). Iní ju prisudzujú Martinovi a Donatovi Hübschmannovcom.

Výročie vzniku fresky Bratislavy, jej nedávne reštaurovanie, ako i rok predsedníctva Slovenskej republiky v Rade Európskej únie sú jedinečnou príležitosťou na prezentáciu mesta Bratislavy. Recipročnú konferenciu s prezentáciou digitálnej fotografie fresky 1:1 usporiada mesto Bratislava v Primaciálnom paláci na jeseň 2016.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X