Vyhodnotia petície a pripomienky k centrálnej rozvojovej osi Petržalka.
Magistrát plánuje zorganizovať stretnutia s obyvateľmi a petičnými výbormi. Prioritne sa bude venovať petíciám, pretože pripomienok od obyvateľov Petržalky prišlo veľké množstvo. Z tohto dôvodu pôvodne magistrát predĺžil termín doručenia pripomienok do 31. marca, ale posledné pripomienky mohli občania poslať poštou ešte aj tento týždeň. Informoval o tom hovorca magistrátu Peter Bubla.
„Vzhľadom na veľké množstvo pripomienok, ale aj s ohľadom na ich vzájomnú súvislosť, predpokladáme dlhší časový rámec potrebný na ich vyhodnotenie. Preto nie je možné stanoviť presný termín ukončenia ich vyhodnotenia, a to aj kvôli potrebe zvolať ku štúdii viacero pracovných výborov,“ uviedol Peter Bubla.
Obyvatelia mohli urbanistickú štúdiu pripomienkovať
Bratislavská Petržalka vyzvala obyvateľov, aby sa vyjadrili k urbanistickej štúdii Centrálna rozvojová os Petržalky, ktorú na pripomienkovanie predložilo hlavné mesto. „Zaznamenali sme množstvo otázok, podnetov aj nespokojnosti s urbanistickou štúdiou hlavného mesta, aby bola pri budúcej električkovej trati výstavba obytných domov či dokonca nových povrchových parkovísk. Našou prioritou je, aby bolo v tomto území čo najviac zelene, peších promenád, cyklotrás a parkov, čiže takzvaný Central park,“ uviedol starosta Petržalky Ján Hrčka.
„Uvedomujeme si, že ide o mestské pozemky, takže je plne v moci mesta Bratislava zvoliť si, čo na tomto území chce mať. No my sme zásadne proti výstavbe, ktorá bude znižovať kvalitu života súčasných obyvateľov žijúcich v blízkosti tohto územia,“ argumentoval Hrčka.
Centrálna rozvojová os Petržalky ráta aj s formovaním zelene v rámci parku
Urbanistická štúdia Centrálnej rozvojovej osi Petržalka počíta so zachovaním zelene pozdĺž Chorvátskeho ramena formovaním parku. Centrálna rozvojová os Petržalky je definovaná koridorom budúcej električky ako súčasti nosného dopravného systému, ale aj Chorvátskym ramenom.
Štúdia zároveň počíta aj s cyklotrasou, pešími prepojeniami či funkčným využitím v súlade s prírodným prostredím, a to najmä rekreáciou, športom, službami či kultúrou. Plánuje sa tiež výstavba trinástich nových lávok cez Chorvátske rameno.