Bratislava získala finančný grant 25-tisíc dolárov určený na premenu verejného priestoru pomocou umenia

Kolaz umenie do ulic grant bratislava.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy - koláž BratislavaDen.sk

Financie z grantu od americkej neziskovej organizácie Bloomberg Philanthropies využijú pri ZŠ Tbiliská v Rači.

Bratislava spolu s ďalšími 18 európskymi mestami získa od americkej neziskovej organizácie Bloomberg Philanthropies finančný grant vo výške 25-tisíc dolárov na premenu verejného priestoru pomocou umenia.

Ako informovala hovorkyňa magistrátu Dagmar Schmucková, mesto využije financie z grantu v rámci projektu Ulice pre deti, ktorý zastrešuje Metropolitný inštitút Bratislavy.

Asphalt art initiative priechod pre chodcov priklad.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy

Maľba vznikne na chodníkoch pri Základnej škole (ZŠ) Tbiliská v Rači a jej autorom bude Oto Hudec, ktorý do tvorby umeleckého návrhu zapojí aj školákov.

Maľba vznikne počas budúceho roka pred ZŠ Tbiliská, kde sa každé ráno počas školského roka tvoria dopravné zápchy a vznikajú nebezpečné situácia pre školákov.

Initiative krizovatka pri skole priklad.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy

Hravou formou motivuje deti k tomu, aby sa chceli pohybovať po chodníku, a tiež sprehľadňuje verejné priestory pred školou, vďaka čomu sa stávajú bezpečnejšie,“ vysvetlila Schmucková. Do projektu bola ako odborný kurátorský garant prizvaná Galéria mesta Bratislava, ktorá pomohla s výberom umelca.

Oto Hudec spolu so žiakmi vytvorí vizuálny návrh, vďaka ktorému sa predpolie školy stane bezpečnejšie, príťažlivejšie a zábavnejšie,“ doplnila s tým, že efekt tejto intervencie budú monitorovať a vyhodnocovať, pričom všetky poznatky využijú pri plánovaní trvalých zmien v riešenom priestore.

Asphalt art initiative_verejny priestor priklad.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk