Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Cyklojazda Critical Mass. Foto: Hana Fábry 2016
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Cyklojazda Critical Mass. Foto: Hana Fábry 2016

Bratislava/nahlas môže otvárať oči aj dnes

„Obvodný lekár sa zmenil na rutinérskeho dispečera, distribútora pacientov a na úradníka.“ Alebo: „Nie je tajomstvom, že úplatkárstvo je v zdravotníctve značne zaužívané.“

Tieto aj dnes povedomé slová si (nielen) Bratislavčanky a Bratislavčania mohli prečítať viac-menej oficiálne v dokumente, ktorý vyšiel práve pred tridsiatimi rokmi. Začiatkom októbra 1987 totiž vyšla publikácia Bratislava/nahlas. Na to, v akej dobe sa „zjavila“ a s akým obsahom, vyšla v pomerne veľkom náklade. Tritisíc kusov sa rýchlo rozchytalo; ľudia si 64-stranovú publikáciu medzi sebou posúvali a rozmnožovali podobne ako samizdaty.

Ekológovia, ochranári, vedci, aktivisti – muži a ženy, ktorí mapovali životné prostredie a s ním súvisiace životné podmienky obyvateľstva Bratislavy tej doby, sa odvážili v neslobodnom režime o dopadoch jeho pôsobenia napísať pravdu. Pravdu o tom, v akom zúboženom stave sa mesto nachádza, v akom otrasnom stave sú pamiatky, zeleň, kultúra, doprava, aké katastrofálne ovzdušie ľudia dýchajú – a ako veľmi tento stav začína ohrozovať zdravie domácej populácie.

Dnes už vieme, že Bratislava/nahlas, za ktorou stáli ľudia (niektorí) dodnes známi v bratislavskej politike, pomohla pohnúť navonok stojatými páchnucimi vodami minulého režimu. Otvárala oči – čo v tom čase hraničilo s podozrením z protištátnej činnosti. A na to bol paragraf. A tvrdá basa. Našťastie pre aktérky a aktérov Bratislavy/nahlas sa režim začal postupne rúcať…

Mnohé z toho, o čom publikácia pojednávala, už v súčasnosti neplatí. Napodiv však aj po tridsiatich rokoch nie je úplne všetko minulosťou – a nielen to, Bratislavu ohrozujú ďalšie príkoria. Nezmyselné developerské počiny, ktoré na mnohých miestach mesto špatia, sú iba vrcholom ľadovca miestnej politickej „kultúry“ a jej prepojenia na moc peňazí.

Čítanie tejto publikácie by prospelo aj súčasnej aktivistickej a politickej generácii – rovnako ako obyvateľom a obyvateľkám mesta. Možno by im to aj dnes pomohlo otvoriť oči. Teraz, našťastie, bez strachu z basy.

Bratislava nahlas_titulka.jpg

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X