BRATISLAVASTORY #6 Bratislavský tatér Michal: „Môj najstarší klient v Bratislave bol pán, ktorý si dal vytetovať orla a mal vtedy 72 rokov.“

Rooster Tattoo v Bratislave
Foto: Michal, Rooster Tattoo

Kérky, čmáranice či jednoducho tetovania. Každý ich volá inak a každý má na ne odlišný názor. V posledných rokoch sú tetovania medzi mladými v Bratislave mimoriadne obľúbené a čierno-biele či farebné ozdoby si dáva čoraz viac ľudí. O tom, ako prebieha celý proces tetovania či to, akí ľudia sa najčastejšie v Bratislave dávajú potetovať, nám porozprával tatér Michal z bratislavského tetovacieho štúdia Rooster Tattoo.

Tetujete v centre hlavného mesta. Je výhoda mať tetovacie štúdio práve v tejto lokalite?

„Naše štúdio sídli priamo oproti Prírodovedeckému múzeu alebo Osobnému prístavu. Či je to výhoda, musia zhodnotiť naši klienti, aj keď je čoraz viac problém s parkovaním. Vždy sa nájde nejaké miesto, či už na platených parkoviskách, alebo v okolí.“

Ako ste sa k práci tatéra dostali? Ide o povolanie, ktoré len tak bežne na pracovnom portáli človek nezoženie.

„Tetujem viac ako 10 rokov a k tetovaniu som sa dostal tak, že ma ten proces fascinoval a postupne som sa tomu začal sám venovať.“

Čo všetko zahŕňa celý proces tetovania? 

„Proces sa dá rozdeliť na 2 časti. Prvá je z pohľadu klienta, ten má určitú predstavu, s ktorou by si mal byť maximálne istý, či už z estetického, alebo významového hľadiska. Je dobré mať vybraný štýl, v akom by to malo byť, alebo priamo tatéra, ktorý by to mal robiť. Tam potom prichádza komunikácia s tatérom, kedy si dohodnete všetky podrobnosti ako je motív, veľkosť a všetko, čo treba, aj netreba. Následne sa dohodne termín tetovania. Doladia sa detaily na návrhu a môže sa ísť na to.“

Aký typ klientov najčastejšie navštevuje vaše tetovacie štúdio?

„Klientela je rozdelená myslím, že rovnomerne. Vek je väčšinou okolo 30 rokov, ale aj viac či menej.“

Tetovanie si dáva väčšinou osoba v mladšom veku. Chodia k vám aj bratislavskí klienti, ktorí sú výrazne starší?

„Najstaršieho klienta som mal osobne pána, ktorý si dal vytetovať orla a mal vtedy 72 rokov. Nemyslím si, že vek je akokoľvek limitovaný v získaní nového alebo prvého tetovania.Teda, pokiaľ ste už dosiahli 18 rokov.“

Bratislava je veľké mesto. Ak má človek tetovanie, lepšie medzi ostatných „zapadne“ tu ako napríklad v menšom okresnom meste?

„Nemyslím si, že tetovanie je o zapadaní do veľkomesta. Každé mesto má už nejedného tatéra na skvelej úrovni a práve v okresných mestách sa mi zdá, že sú ľudia odvážnejší a idú do väčších projektov a viditeľnejších miest. Už je bežné, že ak chce niekto rukáv, začína chrbátom ruky, nie ramenom, ako to bolo kedysi.“

Aké trendy v tetovaní sú v Bratislave momentálne obľúbené?

„Keďže väčšina tatérov v Bratislave a celkovo na Slovensku sa snaží robiť svoje autorské tetovania, tak je to rôzne. Ale myslím, že najväčším trendom by malo byt kvalitne spravené tetovanie.“

Hovorí sa, že tetovanie je navždy. Stáva sa bežne, že vaši klienti nejakú ozdobu po čase ľutujú?

„Určite tak ako všetko, aj ľudia prechádzajú nejakými zmenami. Tam skôr ide o to, či budú brať svoje tetovanie ako spomienku pre dané životné obdobie alebo ako prekážku, ktorú chcú odstrániť.“

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk